Akt notarialny mieszkania jest nieodłącznym elementem procesu związanego z kupnem wymarzonego domu czy też przytulnego mieszkania. Zanim podpiszemy akt notarialny warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule dowiesz się:
Akt notarialny mieszkania to dokument, który potwierdza nabycie nieruchomości. Uściślając, to potwierdzenie czynności prawnej przez notariusza, który posiada odpowiednie uprawnienia. Notariusz jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich procedur przy podpisaniu aktu notarialnego w tym – do sprawdzenia tożsamości wszystkich uczestników zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku. Dodatkowo notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy – nawet gdy utraci uprawnienia do wykonywania zawodu. Aktualna listę notariuszy można sprawdzić w Izbach Notarialnych, aby znaleźć swoją Izbę Notarialną należy wyjeść na stronę Krajowej Rady Notarialnej i odnaleźć swoją Izbę.
Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie dokładnie opisuje co powinien zwierać kompletny akt notarialny. Poniżej przedstawiamy wszystkie punkty, które muszą znaleźć się w akcie notarialnym.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
FORMULARZ KONTAKTU
Cena aktu notarialnego jest zależna od kilku poniżej opisanych czynników i zazwyczaj ponosi ją strona nabywająca nieruchomość. Zatem jaka jest cena aktu notarialnego? Poniżej przedstawiamy co ma wpływ na ostateczne koszty notarialne.
Pierwszym czynnikiem wpływającym na ceny aktu notarialnego jest podatek od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu nieruchomości z rynku wtórnego, czyli mówimy tu o nieruchomościach, które są już na rynku wynosi 2% od wartości nieruchomości. Jeżeli natomiast nabywamy nieruchomość z rynku pierwotnego to jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych, np.:
Dla nieruchomości wartej 200 000 PLN podatek wynosi 4 000 PLN
Drugim elementem, który wpływa na finalną cenę aktu notarialnego jest opłata za wpis do księgi wieczystej jest pobierana przez notariusza, który wysyła wniosek do sądu o zmianę wpisów w księdze wieczystej. Notariusz następnie przekazuje do sądu tą opłatę. Należy doliczyć jeszcze podatek VAT 23%.
Dla każdej nieruchomości opłata wynosi 200 PLN.
Kolejną składową kosztów notarialnych jest opłata za wypis aktu wynosi 6 PLN za każdą stronę a4. Przy standardowym akcie notarialnym koszt wynosi około 200 PLN + VAT 23% z powodu liczby wypisów, który wynosi 5 – 6 sztuk.
Ostatnią częścią finalnej ceny aktu notarialnego jest wynagrodzenie notariusza, czyli taksa notarialna jest ustalona rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości i jej wysokość zależy również o wartości nieruchomości. Należy również doliczyć do poniższych kwot podatek VAT 23%. W roku 2020 taksa notarialna w zależności od wartości nieruchomości wynosi maksymalnie:
Dla nieruchomości wartej 200 000 PLN taksa notarialna wynosi 1 570 PLN
Wartość nieruchomości: 200 000 PLN
Podatek od czynności cywilnoprawnych: 4 000 PLN
Opłata za wpis do księgi wieczystej: 200 PLN + 46 PLN (VAT)
Opłata za wypis aktu 200 PLN + 46 PLN (VAT)
Wynagrodzenie notariusza: 1 570 PLN + 361 PLN (VAT)
Razem: 6 623 PLN
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!
Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł przybliżył Ci dokument aktu notarialnego. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać cały akt, czy nie wdarła się jakaś literówka szczególnie przy danych osobowych. Wiesz już również jak oszacować koszt aktu notarialnego, który często nie jest wliczony w naszą kalkulację zakupu nieruchomości. Koniecznie również przeczytaj nasz artykuł o budowie domu.
Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.
OSTATNIE WPISY NA BLOGU
Komentarze
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Działamy pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego
Numer posiadanych przez nasz uprawnień: RPK037044