Każdy z nas zapewne spotkał się ze stwierdzeniem, że banki nie udzielają chętnie kredytów hipotecznych osobom zatrudnionym na umowie zlecenie. Podejście to wynika z większego ryzyka udzielenia kredytu opartego na dochodach z umowy zlecenia względem umowy o pracę na czas nieokreślony.
Banki preferują umowę o pracę na czas nieokreślony z wieloletnim stażem u danego pracodawcy. Jednak nie mogą się zamykać tylko na takich Klientów, ponieważ obecnie umowy zlecenia stanowią sporą cześć umów na rynku pracy.
W związku z tym w dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo:
W ostatni latach rynek pracy spowodował, że spora cześć osób jest zatrudniona na umowach cywilnoprawnych. Pozwala to oczywiście ograniczyć koszty pracodawcom oraz jest możliwością podjęcia pracy przez młode osoby. Niestety występują również sytuacje, w których cały okres zatrudnienia odbywa się na zasadach umowy zlecenia.
W przeszłości banki niechętnie podchodziły do wszystkich innych umów niż umowa o pracę. W 2022 roku sytuacja jest całkowicie inna i prawie wszystkie banki akceptują już powyższe źródło dochodu. Dzięki temu o kredyt hipoteczny mogą się starać również osoby na umowie zlecenie! Dość duża liczba banków umożliwia nam szeroki wybór kredytu nawet, gdy źródłem naszego wynagrodzenia jest umowa cywilnoprawna.
Starając się o kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu banki będą chciały sprawdzić naszą umowę zlecenie, a dokładnie nasze wynagrodzenie z 6 lub 12 miesięcy. W zależności od wewnętrznych regulacji w banku.
W praktyce oznacza to, że o kredyt możemy starać już po otrzymaniu 6 pensji z umowy zlecenie. Oczywiście część banków będzie chciało od nas 12 miesięcy do tyłu, a to oznacza, że do kredytu musimy przygotowywać się rok!
Niestety każdy bank liczy inaczej zdolność z umów o zlecenie i czasami będzie konieczność poczekania do 12 pensji, aby otrzymać kwotę, którą potrzebujemy. Wszystko zależy od naszych miesięcznych dochodów.
Kontakt bezpośredni:
Łukasz Woźniczko
Ekspert Finansowy
Telefon: 789 562 848
Email: kontakt@czlowiekkontrabank.pl
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
FORMULARZ KONTAKTU
Najważniejszym czynnikiem przy dochodach z umów cywilnoprawnych są regularne wpływy. Oznacza to, że w przeciągu 12 miesięcy nie możemy mieć miesiąca bez wynagrodzenia. Jest to oczywiście czasami do wyjaśnienia, ale należy pamiętać, że brak regularnych wpływów nie pomaga otrzymać kredytu.
Drugim istotnym elementem jest posiadanie w miarę podobnych wpływy co miesiąc. Banki preferują osoby, które mają regularne wpływy np. w granicach 3.500 PLN niż osoby, które w jednym miesiącu mają 8.000, a w drugim 1.500. Niestety przy dużym zróżnicowaniu wypłat analityk również może zmniejszyć dostępną kwotę kredytu.
Standardowo banki mogą również poprosić o wyciąg z 6 czy 12 miesięcy. Pozwala to sprawdzić czy Klient nie płaci alimentów, nie ma zajęć komorniczych itp. Oprócz wyciągu banki mogą poprosić również o zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy.
Gdy do liczenia zdolności kredytowej przyjmiemy już dochody z 6 lub 12 miesięcy będziemy potrzebować wycenę nieruchomości, którą chcemy zakupić. W zależności od banku może być wymagany rzeczoznawca bankowy lub zewnętrzny.
Współpracując z naszymi Klientami możemy polecić naszych sprawdzonych rzeczoznawców, którzy wycenią nieruchomość. Każdy rzeczoznawca ma swój cennik i każdy może wycenić konkretną nieruchomość na inną wartość. Trzeba pamiętać, że to jest również bardzo ważny element w całym procesie kredytowym, ponieważ jeżeli wycena będzie za niska to bank zmniejszy kwotę kredytu.
Kolejnym krokiem po akceptacji naszej wyceny jest określenie wysokości wkładu własnego. Każdy kredyt hipoteczny wymaga minimum 10% lub 20% wkładu własnego w zależności od polityki banku. W przypadku wkładu 10% kredytobiorca musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu. Szczegółowo wkład własny został opisany w artykule co to jest LTV.
Poniżej przykład wkładu własnego w sytuacji, gdy nasza nieruchomość kosztuje 500.000
Wiemy już jak banki liczą zdolność kredytową oraz jaki wkład własny będziemy musieli mieć – zostaje zatem najważniejsze pytanie. Jaki bank wybrać przy umowie zlecenie?
Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kredyt hipoteczny należy wybrać w banku, który odpowiada nam po względem finansowym, osobistym i zawodowym. Każdy z Klientów, z którymi pracujemy ma inne priorytety przy wyborze kredytu na podstawie, których podejmujemy decyzję. Poniżej przedstawiamy przykładowe elementy, na którym Klientom zależy:
Niestety nie da się znaleźć kredytu, w którym mamy największą dostępną kwotę kredytu przy najmniejszych kosztach z minimalnym wkładem własny i decyzją kredytową w 10 dni. W związku z tym zawsze kredyt hipoteczny należy wybrać według swoich potrzeb.
Mamy nadzieję, że już wiesz, że o hipotekę możesz starać się przy umowie zlecenie! Wystarczą potwierdzenia wpływów wynagrodzenia z 6 lub 12 miesięcy i możemy szukać kredytu!
Codziennie pomagamy Klientom przy wyborze kredytów. Jeżeli chciałbyś skorzystać z naszej bezpłatnej pomocy zapraszam do kontaktu. Możemy umówić się na rozmowę telefoniczną, spotkanie na skype czy spotkanie stacjonarne.
Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy w całym procesie i jedocześnie do zapoznania się z kolejnymi artykułami na blogu kredytowym, które wyjaśnią Ci wszelkie wątpliwości!
A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać i jak prowadzimy w zakładce o nas.
OSTATNIE WPISY NA BLOGU
Komentarze
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Działamy pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego
Numer posiadanych przez nasz uprawnień: RPK037044