fbpx

Leasing co to jest

Co to jest leasing
26 lipca 2021

Często słyszymy, że ktoś bierze lub posiada leasing, ale co jest tak na prawdę leasing? W dzisiejszym artykule przedstawimy działanie leasingu w praktyce, jak leasing wygląda z punktu prawnego i kiedy z niego możemy skorzystać. Przedstawimy również jak wyglądają statystki w Polsce leasingu.  

LEASING - CO TO JEST?

Tak jak wspomnieliśmy leasing to popularny produkt stosowany przez przedsiębiorców, ale nie tylko! Istnieje także leasing konsumencki, który staje się coraz popularniejszy w Polsce i skierowany jest tak jak wskazuje sama nazwa – do konsumentów, czyli osób fizycznych, które nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Temat ten jest na tyle ciekawy, iż postanowiliśmy napisać o tym osobny artykuł.

Leasing – sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „to lease”, tłumacząc – podjąć najem. Jest to jeden ze stosunków cywilnoprawnych. Polega na tym, iż jedna ze stron umowy przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z określonej w umowie rzeczy na uzgodniony okres i w zamian za to otrzymuje określone w umowie opłaty ( raty leasingu).

LEASING W POLSKIM SYSTEMIE PRAWNYM

W polskim systemie prawa umowa leasingu uregulowana jest przez Kodeks Cywilny art. 709. Ustawodawca określa zobowiązania z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego od jej zbywcy. Określa także, iż umowa leasingu powinna zawarta być na piśmie – pod rygorem nieważności.

Możemy także odnieść się do art. 45 Kodeksu Cywilnego, który z kolei określa co w brzmieniu ustawodawcy określona jest jako rzecz, a co rzeczą zgodnie z ustawą nie jest.

„Rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.”

Oznacza to, że nie możemy zaliczać ciecze i gazy, kopaliny oraz zwierzęta w stanie wolnym. Rzeczami nie są także przedmioty niematerialne, takie jak energia, dobra intelektualne, dobra osobiste, pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe.

Dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Statystyki leasingu w Polsce

Wytłumaczyliśmy już co to jest leasing, a teraz czas przyjrzeć się statystkom. Mimo, że leasing konsumencki jest coraz popularniejszy to dalej nie posiada więcej niż 1 % udziału w rynku. Prawie 50% leasingu przypada dla najmniejszych przedsiębiorców. Druga polowa jest podzielona pomiędzy małe przedsiębiorstwa, a średni i duże firmy. 

Świetnie pokazuje poniższy wykres zależność gospodarki w Polsce, która jest właśnie w większości oparta na małych przedsiębiorcach. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

co to jest leasing - podsumowanie

Teraz już wiesz czym jest leasing! Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny. Jeżeli jesteś w trakcie szukania leasingu skontaktuj się z naszym zespołem, a pomożemy wybrać Ci najlepszą opcją właśnie dla Ciebie. Z naszą pomocą możesz sporo zaoszczędzić i dostać taki leasing jaki potrzebujesz. Nasza pomoc jest bezpłatna  – zapraszamy 🙂

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz