OPROCENTOWANIE KREDYTU

OPROCENTOWANIE KREDYTU – JAKIE WYBRAĆ?

OPROCENTOWANIE KREDYTU – JAKIE WYBRAĆ?

 

Oprocentowanie kredytu jest bardzo ważnym elementem, który zawsze należy przeanalizować przy wyborze parametrów kredytu. Niedawno z artykułu co to jest RRSO mogliście się dowiedzieć, że maksymalne oprocentowanie kredytu wynosi obecnie 10,00%. Dziś przyjrzymy się dokładnie czym jest oprocentowanie kredytu, z czego się składa i jakie wybrać – oprocentowanie stałe czy zmienne? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

 

OPROCENTOWANIE KREDYTU – STAŁE CZY ZMIENNE

 

Obecnie mamy do czynienia z dwoma możliwościami, czyli wybór kredytu z  oprocentowaniem stałym czy zmiennym. Pierwszym jest kredyt ze stałym oprocentowaniem, jak się pewnie domyślasz oznacza to, że przez cały czas trwania Twojej umowy kredytu oprocentowanie nie może się zmienić. Drugą opcją jest kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu jest oparte na dwóch składowych. Marża banku i WIBOR to elementy, które tworzą oprocentowane zmienne, które obecnie występuje najczęściej przy wszelkich kredytach.

Marża Banku to  nic innego jak zarobek banku. Jest ona stała przez cały okres kredytowania. WIBOR to wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, czyli wysokość oprocentowania pożyczek, w jakiej banki są gotowe udzielić finansowania innym bankom komercyjnym. Najczęściej jest stosowany WIBOR 3M (3 miesięczny), którego oprocentowanie przez ostatnie lata możemy zaobserwować rekordowo niskie, ponieważ oscylują w przedziale 1,68%- 1,73%. Aktualny WIBOR możemy sprawdzić na stornie MONEY.

oprocentowanie kredytu

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

KREDYT ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM

 

KREDYT ZE STAŁYM OPROCENTOWANIE – ZALETY

Należy zacząć, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest zabezpieczeniem na czas kryzysu na rynku finansowym. W trakcie kryzysu na polskim rynku finansowym Rada Polityki Pieniężnej, musi podnieść stopy oprocentowania i tam samym WIBOR idzie mocno w górę. Mając kredyt ze stałym oprocentowaniem podwyżki nas nie dotyczą i dzięki temu unikniemy raty nawet o kilkaset złoty większej!

KREDYT ZE STAŁYM OPROCENTOWANIE  – WADY

Kredyt ze stałym oprocentowaniem ma oczywiście swoje wady. Pierwszą z nich jest cena kredytu względem kredytów o zmiennym oprocentowaniu w momencie podpisywania umowy. Tak jak pisaliśmy, jest to zabezpieczenie na gorszy czas, natomiast w normalnych okolicznościach kredyt jest droższy, niż przy zmiennym oprocentowaniu. Banki próbują zminimalizować ewentualny mniejszy zysk lub stratę na Twoim kredycie przy wyższym stopach. Dodatkowo, nie każdy bank oferuje kredyt o stałym oprocentowaniu. Wynika to z tego, że oprocentowanie tych kredytów w czasie kryzysu na rynkach finansowych jest oderwane od rzeczywistości, czyli zamiast 9% Klient dalej ma oprocentowanie 5% w związku z tym banki na tym nie zarabiają. Kolejną wadą kredytu ze stałym oprocentowaniem jest czas, na który banki godzą się na stałe oprocentowanie. Zazwyczaj przy kredytach hipotecznych mamy zazwyczaj możliwość zamrożenia oprocentowania tylko na 5 lat.

(wymagane)

(wymagane)

(wymagane)
KREDYT ZE ZMIENNYM OPROCENTOWANIEM

 

KREDYT ZE ZMIENNYM OPROCENTOWANIEM – ZALETY

Przede wszystkim kredyt ze zmiennym oprocentowaniem  jest znacznie tańsze, niż oprocentowanie stałe. W czasach, gdzie nie mam do czynienia z krachem na giełdach, globalnym kryzysem finansowym oprocentowanie zmienne jest zawsze tańsze. Dodatkowo jeżeli podpiszemy umowę, gdy WIBOR jest większy, a nastąpi obniżenie WIBORu to tym samym będziemy płacić mniej za nasz kredyt – miła niespodzianka! Zmienne oprocentowanie kredytu jest najczęściej preferowana przez banki.

KREDYT ZE ZMIENNYM OPROCENTOWANIEM – WADY

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem ma jedną dużą wadę. Jak sama nazwa wskazuje jest to zmienność – nigdy nie wiemy ile może wynosić nasze oprocentowanie. W tym przypadku musimy liczyć się ze zwiększeniem raty nawet o kilkaset złoty!

 

OPROCENTOWANIE KREDYTU – PODSUMOWANIE

 

W dzisiejszym artykule pokazaliśmy z czego składa się oprocentowanie kredytu. Już wiesz czym jest WIBOR i marża banku! Dodatkowo pokazaliśmy wady i zalety oprocentowania zmiennego i stałego. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które oprocentowanie jest lepsze – każdy kredyt należy przeanalizować indywidualnie!

Jeżeli poszukujesz kredytu i zastanawiasz się nad najkorzystniejszym oprocentowaniem to możemy Ci pomóc. Mamy w ofercie wszystkie banki i dla naszych Klientów znajdujemy najlepszą propozycję, wystarczy uzupełnić powyższy formularz kontaktu.

 

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszłą niedzielę na Człowiek Kontra BankKancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontaktu. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać i jak prowadzimy w zakładce  o nas lub FB.

OPROCENTOWANIE KREDYTU

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

LEASING

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY   W dzisiejszym artykule szczegółowo powiemy sobie czym jest leasing, czyli jedna z popularniejszych form finansowania przedsiębiorców. Co ciekawe z leasingu, możemy skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, w przeciwieństwie do kredytu, w którym musimy prowadzić naszą firmę od minimum 12 miesięcy. W dzisiejszymRead More →

0 komentarzy

WSKAŹNIK LTV – CO TO JEST?

WSKAŹNIK LTV   Wskaźnik LTV jest nieodłącznym elementem kredytu hipotecznego analizowanym zarówno z RRSO kredytu, wysokością raty czy okresem kredytowania. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości wiąże nas z bankiem na wiele lat, dlatego też warto dowiedzieć się – co to jest wskaźnik LTV. W dzisiejszy artykule dowiesz się: Co toRead More →

0 komentarzy
AKT NOTARIALNY

AKT NOTARIALNY

AKT NOTARIALNY Akt notarialny jest nieodłącznym elementem procesu związanego z kupnem wymarzonego domu czy też przytulnego mieszkania. Zanim podpiszemy akt notarialny warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule dowiesz się: Co to jest akt notarialny Kto może sporządzić akt notarialny Co musi zwierać akt notarialny Cena aktu notarialnegoRead More →

0 komentarzy

2 komentarze

    1. Author

      Cześć Krzysiek, z chęcią Ci pomożemy znaleźć najkorzystniejszy kredyt. Wyślij nam z zakładki kontakt zgłoszenie i skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej. Wybór najlepszej oferty kredytu jest uwarunkowany od wielu czynników i należy do tego podjeść indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *