Wybory w Polsce

WYBORY W POLSCE – WŁADZA I POLITYKA

WYBORY W POLSCE – WŁADZA I POLITYKA

 

Wybory w Polsce – 15% społeczeństwa zdecydowało, kto ma rządzić Polską. Zastanawiasz się, czy jest to realne? Często słyszymy sformułowanie, że jedne głos nic nie znaczy! W dzisiejszy artykule opiszemy brutalną rzeczywistość! Każdy głos w obecnej sytuacji jest na wagę złota. Dowiedz się jak wyglądały ostatnie wybory w Polsce i jak mogą wyglądać kolejne.

DEMOKRACJA

 

Demokracja, czyli z łaciny [dḗmos ‘lud’, krátos ‘władza’] oznacza ustrój, w którym każdy ma równy głos. Zatem jak możliwe jest, że 15% społeczeństwa w 2015 roku zdecydowało o tym, kto ma rządzić w Polsce? Minęły już prawie 4 lata, a w tym roku kolejne wybory w Polsce, więc może warto to przeanalizować. Jednak postawmy sobie najważniejsze pytanie – czy taka sytuacja może się potworzyć i czy jest ona zgodna z prawem?

Wybory w Polsce

Odpowiedź jest prosta: tak, jest to możliwe! Rozwiązanie możemy przedstawić w liczbach, a może dobrze, ponieważ nie wchodzimy w poglądy polityczne 😊

 

WYBORY PARLAMENTARNE 2015

 

Musimy cofnąć się do roku 2015 i jak podaje GUS ludność w Polsce była na poziomie prawie 38,5 mln – dużo? Nie do końca, dla porównania w Niemczech jest 80 mln, a w Chinach 1 400 mln mieszańców! Koniec z ciekawostkami, wracamy do faktów. Mamy 38,5 mln mieszkańców, ale oczywiście nie wszyscy posiadają czynne prawo wyborcze. Uprawnionych osób do głosowania w Polsce było 30,6 mln, czyli odpadało nam już około 8 mln mieszkańców. Niestety, wybory w naszym kraju nie cieszą się dużą frekwencją, co możemy zauważyć na przełomie ostatnich lat. W 2015 roku frekwencja wynosiła 50,92%. Oznacza to, że realnie w wyborach wzięło udział około 15,5 mln, a 23 mln nie uczestniczyło.

Wybory w Polsce

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

WYBORY W POLSCE – WYNIKI

 

Widzieliśmy, że w wyborach wzięło udział 15,5 mln ludzi z 38,5 mln. Daje nam to wyniki około 40 %, można powiedzieć, że nie tak źle. Oznacza to, że 15% społeczeństwa na szczęście nie decyduje o polityce w Polsce! Przyjrzyjmy się zatem szczegółom. Z pośród 15,5 mln osób tylko 5,7 mln zagłosowało na partię, która wygrała wybory w Polsce, czyli PiS –  daje im to 36% spośród głosujących.  Jednak były partie, które nie przekroczyły progu wyborczego 5% lub 8% w przypadku koalicji.

Wybory w Polsce

 

PODZIAŁ WŁADZY W POLSCE

 

Ostatecznie na partię rządzącą zagłosowało 5,7 mln ludzi, co daje 36% wśród osób głosujących. Przekłada się to na poparcie względem osób uprawnionych – 18,65%, a względem ludności w Polsce tylko❗️❗️❗️14,85%❗️❗️❗️ Tym samym odpowiedzieliśmy na pytanie, czy 15% społeczeństwa może decydować kto wygra wybory w Polsce. W praktyce oznacza to, że jedna osoba miała głos za 6,5 osoby! Oczywiście są to rozważania teoretyczne, bo uwzględniamy tu wszystkie osoby np. te, które nie ukończyły 18 roku życia. Jeśli porównamy wynik względem osób uprawnionych, to daje to 18,65%, czy jeden głos ma siłę pięciu!

Całość wynika z podziałów mandatów w sejmie. Liczba posłów to 460, a dla partii rządzącej przypadło 235 mandatów, co daje w sejmie większość, czyli 51%. Jeżeli macie ochotę zagłębić ten temat, więcej informacji może uzyskać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Wybory w Polsce

 

PODSUMOWANIE – WYBORY W POLSCE

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pokazał Ci jak ważny jest każdy głos w wyborach. Nie poruszamy zasadności głosowania na daną partie – najważniejsze jest to, żeby wziąć udział wyborach. Pamiętaj to Ty decydujesz kto wygra wybory w Polsce. Prześlij artykuł rodzinie i znajomym, aby ich zmotywować i jesienią pokażmy na co nas stać!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszłą niedzielę na Człowiek Kontra Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontaktu. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać i jak prowadzimy w zakładce o nas.

WYBORY W POLSCE

 

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

LEASING

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY   W dzisiejszym artykule szczegółowo powiemy sobie czym jest leasing, czyli jedna z popularniejszych form finansowania przedsiębiorców. Co ciekawe z leasingu, możemy skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, w przeciwieństwie do kredytu, w którym musimy prowadzić naszą firmę od minimum 12 miesięcy. W dzisiejszymRead More →

0 komentarzy

WSKAŹNIK LTV – CO TO JEST?

WSKAŹNIK LTV   Wskaźnik LTV jest nieodłącznym elementem kredytu hipotecznego analizowanym zarówno z RRSO kredytu, wysokością raty czy okresem kredytowania. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości wiąże nas z bankiem na wiele lat, dlatego też warto dowiedzieć się – co to jest wskaźnik LTV. W dzisiejszy artykule dowiesz się: Co toRead More →

0 komentarzy
AKT NOTARIALNY

AKT NOTARIALNY

AKT NOTARIALNY Akt notarialny jest nieodłącznym elementem procesu związanego z kupnem wymarzonego domu czy też przytulnego mieszkania. Zanim podpiszemy akt notarialny warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule dowiesz się: Co to jest akt notarialny Kto może sporządzić akt notarialny Co musi zwierać akt notarialny Cena aktu notarialnegoRead More →

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *