fbpx

Zaliczka a zadatek – różnica przy zakupie nieruchomości

Zaliczka a zadatek różnice
9 września 2020

Różnica pomiędzy zaliczką i zadatkiem jest istotna w trakcie np. zakupu nieruchomości lub innego lokalu komercyjnego. Na wstępie warto zaznaczyć, że to dwa różne pojęcia, które są najczęściej mylone. Instytucja zaliczki, w odróżnieniu od zadatku NIE JEST uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. W artykule dowiesz się:

  • Jaka jest różnica pomiędzy zaliczką, a zadatkiem
  • Co podlega zwrotowi zaliczka, czy zadatek

zaliczka przy umowie przedwstępnej

Zaliczka przy umowie przedwstępnej to częściowa opłata za zamówioną usługę lub towar, wpłacana na konto wykonawcy np. zaliczka na mieszkanie. W określonych sytuacjach podlega ona zwrotowi. Nie jest ona zabezpieczeniem wykonania umowy. Poniżej przedstawiamy dwie sytuacje, które pokazują co dzieje się z zaliczką w momencie rezygnacji z umowy w zależności od strony umowy.

Zaliczka w momencie brak finalizacji z powodu zbywcy

W przypadku braku finalizacji umowy np. braku sprzedaży mieszkania po podpisaniu umowy i wypłacie zaliczki przez kupujących z powodu sprzedającego ma on obwiązek oddać 100% zaliczki kupującemu. Nie ponosi on dodatkowych kar czy opłat. Niestety pokazuje to, że zaliczka nie chroni nas w żadnym stopniu. Zaliczka ma za zadnie pokazanie chęci kupna mieszkania sprzedającemu, ale nie daje kupującemu żadnej gwarancji. 

Zaliczka w momencie brak finalizacji z powodu kupującego

Drugi przypadek to brak finalizacji kupna mieszkania z powodu kupującego, który mógł się rozmyśleć, znaleźć coś lepszego czy nie dostał kredytu. Jeżeli umowa została podpisana i zaliczka wpłacona to sprzedający po otrzymaniu informacji o rezygnacji z zakupu przez kupującego ma również obowiązek oddać 100% zaliczki kupującemu. W tym przypadku nie występują dla kupującego żadne kary.

Sytuacja jest analogiczna, jak w pierwszym przykładzie. Podsumowując zaliczka nie gwarantuje nic sprzedającemu i kupującemu.  

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Zadatek przy umowie przedwstępnej

Zadatek przy umowie przedwstępnej jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym – art.394 jest formą zabezpieczenia umowy. Oznacza to, że jest zabezpieczeniem dla dwóch stron transakcji i nie jest zwrotny! Poniżej przedstawiamy dwie sytuacje, co dzieje się z zadatkiem w momencie rezygnacji z umowy w zależności od strony umowy.

Zadatek w momencie brak finalizacji z powodu zbywcy

W przypadku braku zakupu nieruchomości po podpisaniu umowy i wypłacie zadatku przez kupujących nie dochodzi do finalizacji umowy z powodu sprzedającego ma on obwiązek oddać wysokość dwukrotnego zadatku. Oznacza to, że otrzymujemy nasze pieniądze plus dodatkowo za zerwanie umowy dodatkowe 100% wpłaconych pieniędzy. Jeżeli zależy nam na nieruchomości i jesteśmy jej pewni na 100% to warto zabezpieczyć się właśnie zadatkiem. 

Zadatek w momencie brak finalizacji z powodu kupującego

W sytuacji odwrotnej czyli jeżeli do zakupu mieszkanie nie dochodzi z powodu kupującego po podpisaniu umowy i wypłacie zadatku sprzedający nie ma obowiązku zwrócić kupującemu zadatku. Oznacza to, że jeżeli nie dochodzi do transakcji z Twojej winy to tracisz zadatek. Jest to dobre zabezpieczanie dla sprzedających, którzy często preferują przy umowach przedwstępnych właśnie zadatek. 

Zaliczka, a zadatek różnice - co wybrać

Zatem co wybrać – zaliczkę czy zadatek? W tym miejscu należy odpowiedzieć TO ZALEŻY. Zaliczka nie gwarantuje Ci rezerwacji nieruchomości ponieważ zbywca w każdym momencie może Ci oddać zaliczkę i sprzedać komuś innemu. Plusem jednak jest to, że w przypadku gdy rozmyślisz się lub nie otrzymasz kredytu na zakup nieruchomości to otrzymujesz całą zaliczkę!

Odwrotna sytuacja jest w zadatku ponieważ mamy większą gwarancję naszej rezerwacji jednak w przypadku gdy z naszej winy nie dojdzie do finalizacji tracimy nasze pieniądze. 

Jako eksperci hipoteczni przy nadzorowaniu zakupu nieruchomości przez naszych Klientów, którzy chcą się wspomóc kredytem hipotecznym zawsze staramy się wynegocjować dla Klientów połączenie hybrydowe zaliczki i zadatku. W przypadku kiedy Klienci są zdecydowani na nieruchomość to negocjujemy z sprzedającym zadatek z zapisem, że w sytuacji odmowy banku przyznania kredytu hipotecznego zadatek jest zwrotny. Pozwala to zabezpieczyć interesy sprzedającego, ale i kupującego. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

zaliczka a zadatek różnice - podsumowanie

Wiemy już wszystko o różnicach pomiędzy zaliczką a zadatkiem, jakie mają plusy i minusy. Nie da się stwierdzić co jest lepsze ponieważ zależy dla kogo i w jakiej sytuacji? Kupujący i sprzedający mają ten sam cel, sprzedaż nieruchomości, ale po drodze każdy chce zabezpieczyć swoje interesy. 

Jaka jest idealna sytuacja?

1️⃣ Wyliczenie zdolności kredytowej
2️⃣ Analiza zapisów umowy przedwstępnej z ekspertem finansowym
3️⃣ Zawarcie w umowie przedwstępnej klauzuli, która Cię odpowiednio zabezpieczy. 

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz