fbpx

Jak oszczędzać pieniądze – budżet domowy

jak oszczędzać pieniądze budżet domowy
7 kwietnia 2019

Jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym to częste pytanie towarzyszące  w naszym życiu, a szczególnie przypominamy sobie o powyżej kwestii pod koniec miesiąca. Oszczędności, które posiadamy są najczęściej kwestią wyboru, dlatego tak ważne jest planowanie budżetu domowego. Możemy tłumaczyć się nieoczekiwanymi wydatkami, które ciągle narastają i pensją, która się nie zmienia. O ile faktycznie nagłym wydatkiem jest zepsuta pralka lub samochód, to szczerze wątpimy, że te niespodzianki zdarzają się w każdym miesiącu w roku i uniemożliwiają tym samym odłożenie wolnych środków.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam:

  • nasze sprawdzone sposoby na prosty budżet domowy
  • w jaki sposób uciekają nasze złotówki 
  • dwa sposoby na ograniczenie wydatków – umożliwią Ci uzbieranie 200 zł miesięcznie, co daje rocznie 2400 zł – możesz szukać wakacji!

Budżet domowy czyli jak oszczędzać pieniądze - wymówki

Często słyszymy, że planowanie budżetu domowego nie jest dla mnie, ponieważ za mało zarabiam. Jeżeli zarabiasz 2500 zł i wydajesz całą pensją odliczając do kolejnej wypłaty – to faktycznie nic nie odłożysz. Co więc dzieje się, jeżeli zepsuje Ci się telefon, lodówka czy samochód?  Oczywiście szukasz kredytu konsumenckiego. Bank pożycza Ci pieniądze, a Ty po zakupie niezbędnego sprzętu płacisz miesięcznie 200 zł raty kredytu przez 2 lata. Nagle w Twoim budżecie domowym posiadasz dodatkowe 200 zł, które MUSISZ zapłacić, bo w końcu to jest BANK– ogromna instytucja, która będzie Cię ponaglać i doliczać dodatkowe odsetki. Nasuwa się więc pytanie – jaka jest różnica w ograniczeniu wydatków domowych o 200 zł, a płaceniu rat kredytu? 

PLANOWANIE BUDŻETU DOMOWEGO

Planowanie budżetu domowego jest bardzo ważną rzeczą, którą musimy robić co miesiąc, jeżeli chcemy mieć kontrolę nad swoimi finansami. Jest wiele metod, które można zastosować – każda ma swoje preferencje i metodą prób i błędów każdy z Was wyrobi sobie swoją metodę. Dzisiaj przedstawimy Wam dwa sposoby na ograniczenie wydatków domowych, z których  korzystamy. Pamiętaj, że bogaci ludzie zawsze oszczędzają część swoich zarobków na przyszłe inwestycje lub po to żeby się zabezpieczyć. Minimum, które bogaci ludzie oszczędzają to 10 % swojego budżetu domowego – pamiętaj to jest minimum. Jest to kolejny powód, żeby zrozumieć jak ważne jest posiadanie przynajmniej prostego budżetu domowego. 

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Budżet domowy Excel

Jedną z najlepszych metod planowania prostego budżetu domowego jest Excel. Metoda ta umożliwia analizę naszych wydatków domowych i podzielenie wydatków na grupy. Dla tradycjonalistów oczywiście może być zeszyt w kratkę lub jakiś ładny planner. My osobiście preferujemy Excel do planowania budżetu, który liczy wszystko za nas – dzięki kilku prostym funkcjom. Najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli płacisz gotówką musisz zachować wszystkie paragony. Jeżeli natomiast płacisz kartą – bank zrobi to za Ciebie i do tego zachęcamy, zaoszczędzisz sporo czasu. Na koniec miesiąca wszystko sumujemy i analizujemy. Prawda często jest bolesna… 

Budżet domowy Excel - podział na grupy

Przy użyciu Excela do planowania budżetu domowego, należy podzielić wydatki domowe na poszczególne grupy. Umożliwi Ci to analizę budżetu w trakcie miesiąca i sprawdzenie, czy nie przekroczyłeś założonej przez siebie kwoty w konkretnej grupie. Liczba grup i budżet dla każdej grupy jest indywidualna – najważniejsze jest, żeby suma nie przekroczyła całego naszego budżetu! 

Spróbujmy pogrupować wydatki domowe, które ponosi każdy z nas:
1.OPŁATY – opłaty za mieszkanie, telefon, telewizje itd.  
2.ZAKUPY PODSTAWOWE – jedzenie, kosmetyki itd.
3.ROZRYWKA – wyjścia do kina, na imprezę
4.OSZCZĘDNOŚCI – założone oszczędności – minimum 10%!

Powyższe grupy są jedynie przykładem i szkicem, jaki możecie zastosować na początku – to zupełnie wystarczy. Z czasem możecie je dowolnie modyfikować i tworzyć nowe kategorie. Najważniejsze, żeby Twoje założenia były realne i możliwe do osiągnięcia. Nie zakładaj na początku odłożenia 1000 zł, jeśli zarabiasz 2 500 zł i masz stałe wydatki. Cel musi być osiągalny! 

Budżet domowy Excel - analiza wydatków

Zastosowanie Excela do planowania prostego budżetu domowego umożliwia nam dodatkowo analizę wydatków domowych. W końcowym zestawieniu często okazuje się, że sporą część Twojego budżetu domowego przeznaczasz na rzeczy drobne, które na pierwszy rzut oka nie mają wpływu na Twój wydatki domowe. Jaki wpływ może mieć pojedynczy obiad czy wypita kawa w drodze do pracy? Oczywiście żaden, jeżeli zdarza Ci się to raz na miesiąc.

Obiad w pracy
Koszt pojedynczego obiadu 12 zł, jeśli zjemy 3 razy w ciągu tygodnia – przez cały miesiąc powoduje to wydatek:  
12 zł x 3 x 4 = 144 zł
Kawa do pracy
Koszt pojedynczej kawy 5 zł, jeśli wypijemy 3 razy w ciągu tygodnia – przez cały miesiąc powoduje to wydatek:  
5 zł x 3 x 4 = 60 zł

I mamy to! Brakujące 200 zł w Twoim budżecie domowy, które w przyszłym miesiącu będziemy mogli dodać do swoich oszczędności na samej kawie i obiadach. To tylko 2 przykłady, masz na pewno swoje wydatki, które mógłbyś ograniczyć w ten sposób. Dzięki Excelowi szybko zorientujecie się, którędy uciekają Wasze pieniądze.

jak oszczędzać pieniądze budżet domowy

Przelewaj stałą kwotę na początku miesiąca

Dla wielu z Was analizowanie budżetu domowego w Excelu będzie zbyt skomplikowane i pracochłonne. Jeśli szukacie prostszej formy oszczędzania, zerknijcie na drugi sposób.

W tym wypadku skutecznym i prosty sposobem będzie przelewanie stałej i określonej sumy, którą chcesz zaoszczędzić na inny rachunek.  Możesz ustalić w swoim banku zlecenie stałe, które konkretnego dnia miesiąca pobierze 200 zł z Twojego rachunku i przeleje na Twój rachunek oszczędnościowy. Metoda ta jest dużo prostsza, jeżeli chodzi o zwiększenie oszczędności o 200 zł, jednak nie umożliwi Ci ona analizy wydatków.

Oczywiście może połączyć te dwa sposoby, co umożliwi Ci jednocześnie analizę wydatków domowych za pomocą Excela oraz ograniczenie niepotrzebnych wydatków.

jak oszczędzać pieniądze - budżet domowy 4 rady

1.CEL – Ustal na co oszczędzasz, to bardzo ważne!
2.Rób duże zakupy raz w tygodniu- z listą zakupów -Ile razy kupiłeś coś spoza listy, bo akurat miałeś na coś ochotę? Jeżeli chodzisz co drugi dzień na zakupy takich „okazji” będzie więcej. Podobno nie warto też chodzić na zakupy z pustym żołądkiem – wszystkie ciasteczka wyglądają wtedy bardzo kusząco 🙂
3.Analizuj umowy – Sprawdź umowy jakie podpisałeś, być może warto je zmienić. Jest mnóstwo rankingów porównujących ceny: abonamentów za telefon, internet i telewizję , a także kosztów prowadzenia rachunków bankowych.
4.Gotuj sam – Nie tylko zwiększy to Twoje oszczędności, ale najprawdopodobniej Twoje zdrowie też Ci podziękuje.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

budżet domowy czyli jak oszczędzać pieniądze - podsumowanie

Powyższe sposoby na planowanie prostego budżetu domowego sprawdziliśmy na sobie i na stałe wdrożyliśmy do naszych zasad budżetowych. Nauczyliśmy się przyglądać naszym złotówkom i wolimy żeby leżały bezpiecznie na naszym koncie, niż uciekały na poczet zbyt drogich usług lub zakupów pod wpływem emocji. Więc zanim przygotujesz kilka kontrargumentów na jakie niezbędne potrzeby wydasz swoje 200 zł zastanów się czy nie uszczęśliwi Cię bardziej posiadanie swoich oszczędności, niż kolejnych przedmiotów. Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej decyzji i tego, jakie sposoby na budżet domowy wykorzystasz! Jeżeli chcesz zapanować nad swoimi finansami i ograniczyć wydatki domowy to zachęcamy do wykorzystania naszych sposobów 🙂

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

2 comments on “Jak oszczędzać pieniądze – budżet domowy

Dodaj komentarz