fbpx

Uszkodzony banknot – gdzie wymienić

USZKODZONY BANKNOT
26 grudnia 2019

Uszkodzony banknot, banknot wyprany w pralce czy potargany banknot nie są taki rzadkim problemem jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. W Polsce w obiegu jest aż 2 200 000 000 banknotów, czyli 2,2 mld – szczegółowy rozkład widać na wykresie. Jak podaje NBP ciekawostką jest, że każdy banknot wraca średnio co 379 dni do Narodowego Banku Polskiego, który jest odpowiedzialny za emisję pieniądza w Polsce. W związku z tym, mamy wiele przyczyn prowadzących do uszkodzonych banknotów – począwszy od wyprania banknotu w pralce przez potargania banknotu czy po prostu z ich zużycia. W dzisiejszym artykule dowiecie się:

  • Kiedy można wymienić uszkodzony banknot
  • Gdzie można wymienić uszkodzony banknot
  • Co dzieje się z fałszywym banknotem
USZKODZONY BANKNOT

KIEDY MOŻNA WYMIENIĆ USZKODZONY BANKNOT

Musimy zadać najważniejsze pytanie, czyli kiedy można wymienić uszkodzony banknot?

Obwieszczenie Prezes Narodowego Banku Polskiego z dnia 5 lipca 2018 r mówi, że możemy uzyskać 100% wartość nominalnej uszkodzonego banknotu jeżeli:

  • banknoty są przerwane na nie więcej niż dziewięć części, sklejone lub niesklejone, jeżeli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni,
  • jeżeli zachowały ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

50 % wartość nominalnej uszkodzonego banknotu możemy odzyskać:

  • w przypadku banknotów – jeżeli zachowały od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Niestety w pozostałych przypadkach, czyli jeżeli banknot jest bardziej uszkodzony nie możemy wymienić już banknotu.

GDZIE MOŻNA WYMIENIĆ potargany banknot

Wiemy już kiedy możemy wymienić uszkodzony banknot, więc zadajmy pytanie – gdzie wymieniamy uszkodzony banknot? Wszystkie banki mają obowiązek przyjąć od nas uszkodzony banknot jeżeli spełnia powyższe wymagania. Banki wysyłają banknot wraz z wnioskiem o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych do Centrali NBP. Wymiana uszkodzonego banknotu następuje zazwyczaj od razu, wyjątkiem jest podejrzenie autentyczności pieniędzy. Często dzieje się właśnie tak po wypraniu pieniądza wtedy Centrala NBP musi potwierdzić autentyczność banknotu. W tym przypadku czas realizacja procesu wymiany banknotu niestety się wydłuża.

USZKODZONY BANKNOT GDZIE WYMIENIĆ

Wymiana uszkodzonych banknotów korespondencyjnie

Uszkodzone banknoty możesz również wymienić bez wychodzenia z domu! Zgodnie z zarządzeniem Prezes Narodowego Banku Polskiego nr 20/2020 możesz wymienić uszkodzone banknoty pocztą!

Wystarczy uzupełnić wniosek o wymianę zużytych lub uszkodzonych banknotów. 

Wniosek o wymianę uszkodzonych banknotów należy wysłać do Narodowego Banku Polskiego.

Maksymalnie można wymienić korespondencyjnie do 2000 zł.

WYPRANY BANKNOT W PRALCE

Wyprany banknot w pralce to tak samo częsty problem jak potargane pieniądze. W przypadku kiedy zorientujemy się po praniu to pierwszą rzecz jaką musimy zrobić to wysuszyć banknot! Ważne jest, żeby go nie potargać kiedy banknot jest mokry, należy się obchodzić z nim bardzo delikatnie. Warto zostawić banknot na delikatnie ciepłym kaloryferze, nie używaj suszarki, żeby przyśpieszyć proces ponieważ możesz go bardziej uszkodzić. Wysuszony banknot należy wymienić ponieważ mogły ulec uszkodzeniu zabezpieczenia podczas wyprania w pralce. 

Wymiana uszkodzonego banknotu EURO

Niestety uszkodzonego banknotu euro nie wymienimy na terenie Polski.  Uszkodzone banknoty euro wymienimy w krajach strefy Euro na podobnych warunkach, co wymiana złotówek w Polsce. 

Przy wymianie banknotów euro należy pamiętać, że wymiana banknotu jest możliwa jeżeli zachowało się powyżej 50% banknotu.

Uszkodzony banknont w obcej walucie

W przypadku uszkodzonego banknotu w obcej walucie sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku uszkodzonego banknotu euro.  

Musimy udać się do kraju, w którym funkcjonuje dana waluta i zgłosić się do banku, który umożliwi wymianę uszkodzonego banknotu czy monet. 

FAŁSZYWY BANKNOT

Wiemy już wszystko o potarganych banknotach, a co jeżeli nasz banknot okazał się fałszywym banknotem? Jeżeli posiadasz już fałszywy banknot – nie płać nim, ani nie próbuj go rozmienić! Należy wtedy udać się na najbliższy posterunek policji albo do oddziału placówki bankowej w celu sprawdzania jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

GDZIE WYMIENIĆ USZKODZONY BANKNOT​ - PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że nie będziesz musiał wymieniać uszkodzonych banknotów i tego Ci życzmy, ale jeżeli będziesz miał taką potrzebę – to wiesz już w jaki sposób to zrobić! Zachęcamy Cię do zapoznania się z najnowszymi wpisami, które znajdziesz poniżej!

Daj znać w komentarzu czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytania!

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz