Klienci w ostatnim czasie pytają nas coraz częściej o finansowanie faktury, czyli co to jest faktoring? Jak działa faktoring? Czy możesz skorzystać z faktoringu?
W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.
Chcąc najprościej odpowiedzieć na pytanie jak działa faktoring, należałoby opowiedzieć, że jest to finansowanie faktur. Faktoring nie jest w Polsce zbyt popularnym produktem, ponieważ przedsiębiorcy wolą się kredytować, a wynika to często z braku znajomości faktoringu. Nie zawsze kredyt jest dobrym rozwiązaniem – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy.
Faktoring polega na przekazaniu wystawionej faktury przez naszą firma, za nasze usługi z długim okresem płatności np. 30 – 60 dni do firmy faktoringowej, która wypłaca od razu nam gotówkę na podstawie otrzymanej faktury. Dzięki temu nasza firma dostaje od razu swoje pieniądze, którymi może płynnie zarządzać. Firma faktoringowa za finansowanie faktur pobiera swoje wynagrodzenie za każdy miesiąc, na który pożycza pieniądze. Omówiona sytuacja dotyczy faktoringu nazywanym faktoringiem sprzedażowym.
Drugą opcją jest zastosowanie faktoringu odwrotnego polegającego na opłaceniu faktury, którą nam wystawiła inna firma. Dzięki temu możemy zakupić cały potrzebny materiał i zapłacić dopiero po naszej sprzedaży. Pozwala nam to stworzyć dźwignię finansową.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
FORMULARZ KONTAKTU
Wiemy już co to jest faktoring i jak działa. Chcielibyśmy przedstawić funkcjonowanie faktoringu opisane wyżej za pomocą grafik.
Pierwsza grafika obrazuje faktoring sprzedażowy, czyli sytuację kiedy my wystawiliśmy fakturę za nasze usługi.
Druga grafika przedstawia faktoring odwrotny, inaczej nazywany faktoring sprzedażowy, czyli sytuację, w której my płacimy za towar innej firmie i chcielibyśmy wydłużyć sobie termin płatności o np. 60 dni.
1. Kupujemy materiał bezpośrednio z tataraku, za który musimy zapłacić za 7 dni – możliwość zastosowania faktoringu zakupowego
2. Sprzedajemy meble do sklepu, który zapłaci nam za 60 dni.
3. Przekazujemy firmie faktoringowej fakturę
4. Firma fakturowa finansuje naszą fakturę i wypłaca nam pieniądze
5. Nasz kontrahent opłaca fakturę bezpośrednio do firmy faktoringowej, które pobiera swoje wynagrodzenie
1. Kupuje materiał bezpośrednio z tataraku, za który musi zapłacić za 7 dni
2. Przekazujemy fakturę firmie faktoringowej
3. Firma faktoringowa opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności
4. Sprzedajmy meble do sklepu i wystawiamy fakturę z 60 dni terminem płatności
5. Sklep meblowy opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności
6. Opłacamy fakturę firmie faktoringowej wraz z jej wynagrodzeniem
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!
W dzisiejszym artykule dowiedziałeś się co to jest faktoring i jak działa. Dodatkowo opisaliśmy faktoring sprzedażowy i zakupowy. Mamy nadzieję, że powyższa wiedza pozwoli przyśpieszyć rozwój Twojego bizensu.
Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.
OSTATNIE WPISY NA BLOGU
Komentarze
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
FORMULARZ KONTAKTU
Człowiek Kontra Bank Opinie
Adres
Działamy pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego
Numer posiadanych przez nasz uprawnień: RHA0014019