fbpx

Jak obliczyć zwrot prowizji bankowej

jak obliczyć zwrot prowizji bankowej

Spłaciłeś kredyt gotówkowy czy hipoteczny i zastanawiasz się jak obliczyć zwrot prowizji bankowej? Jak pisaliśmy w ostatnim artykule co to jest RRSO każdy kredyt wiąże się z prowizją za uruchomienie kredytu. W ostatnim czasie popularnym tematem jest zwrot prowizji bankowej od kredytu, który został spłacony przed końcem okresu kredytowania. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy można uzyskać zwrot prowizji bankowej
 • Co trzeba zrobić, aby uzyskać zwrot prowizji kredytu 
 • Jaką wysokość prowizji możesz odzyskać
 • Przedstawimy kalkulator zwrotu prowizji

Odzyskiwanie prowizji bankowych w praktyce

Odzyskanie prowizji bankowych w przypadku spłaty całości kredytu konsumenckiego jest możliwe na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki muszą zwrócić proporcjonalnie prowizję kredytową za niewykorzystany okres. W praktyce niestety wygląda to często całkiem inaczej i odzyskać prowizję kredytową nie zawsze jest łatwe i przyjemne. 

Poniżej przedstawiamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ZWROT PROWIZJI BANKOWEJ WYMAGANIA

Musimy zacząć od pytania – kiedy możemy ubiegać się o zwrot prowizji bankowej? Muszą zostać spełnione 2 warunki.

Pierwszy warunek jest banalny – kredyt musi zostać spłacony całkowicie.

Drugi warunek jest już mniej oczywisty, czyli musi być to kredyt konsumencki, a nie firmowy. Wynika to z zapisu o zwrocie prowizji bankowej w ustawie o kredycie konsumenckim .

Warto wspomnieć, że nie ma znaczenia, czy pożyczka był prawidłowo spłacany, czy zdarzały się opóźnienia – na koniec kredyt spłacony jest dalej kredytem spłaconym. Kolejną ważną rzeczą jest okres, w którym posiadałeś kredyt, ponieważ przysługuje Ci zwrot za kredyty spłacone nawet w poprzednich kilku latach!

Przeczytaj cały artykuł i walcz o swoje pieniądze!

ZWROT PROWIZJI BANKOWEJ ZACHOWANIE BANKÓW

Spełniając podstawowe wymagania opisane powyżej powinniśmy otrzymać prowizje automatycznie przy wcześniejszej spłacie kredytu przez bank.

W przypadku, gdyby banki były uczciwe i transparentne to same zwróciłby swoim Klientom należny zwrot prowizji, zaraz po wcześniejszej spłacie kredytu. Niestety z taką samą sytuacją mamy do czynienia przy zwrocie ubezpieczenia od spłaconego kredytu. Jednak jak każda firma – bank musi dbać o finanse, także swoje!

WNIOSEK O ZWROT PROWIZJI BANKOWEJ

Zwrot prowizji kredytowej możemy otrzymać od banku jeżeli wyślemy wniosek o zwrot prowizji bankowej. Wniosek o zwrot prowizji bankowej musi zwierać nasz dane, informacje o kredycie oraz prośbę o zwrot prowizji bankowej. Teoretycznie to wystarczy i bank powinien zwróć prowizję. Jednak w praktyce wygląda to różnie.

Klienci, którzy do nas najczęściej przychodzą zazwyczaj dostali już odmowę zwrotu prowizji.

Co wtedy można zrobić?

Każda negatywna odpowiedź z banku powinna się spotkać z reklamacją Klienta – praktyka niestety pokazuje, że jeżeli bank nie rozliczył zwrotu prowizji po spłaconym kredycie konsumencki kolejne reklamacje mogę nie pomóc. 

W następnym kroku należy zgłosić odmowę do Rzecznika Finansowego. Tutaj skuteczność jest już zazwyczaj większa, niż wysłany przez Klienta wniosek o zwrot prowizji kredytowej bezpośrednio do banku. Niestety jak to bywa – na tym etapie bank ponownie często odrzuca nasz wniosek.

W tej sytuacji należy odwołać się już tylko do sądu.

zwrot prowizji bankowej

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zwrotu prowizji

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dnia 19 września 2019 roku wydał wyrok, który jasno twierdzi, że Klientowi, który spłacił wcześniej kredyt konsumencki (nie dotyczy kredytów firmowych) przysługuje zwrot poniesionych kosztów proporcjonalnie do okresu kiedy nastąpiła spłata kredytu. Poniżej przedstawiamy fragmenty wyroku.

„w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę. Redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.”

Na podstawie powyższego wyroku banki są zobligowane do zwrotu prowizji za udzielony kredyt po otrzymaniu odpowiedniego wniosku o odzyskanie prowizji. Idą dalej uczciwe byłoby, gdyby banki rozliczały prowizję pobraną przy uruchomieniu kredytu od razu po spłacie kredytu w sposób automatyczny – bez udziału Klienta.

Jednak rzeczywistość jest całkowicie odmienna…

Rzecznik Finansowy w sprawie zwrotu prowizji

Poniżej załączamy wypowiedzi Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK na temat sporów klientów z bankami. Dodatkowo, jak czytamy na stronie Rzecznika Finansowego przez około 6 miesięcy wpłynęło 500 skarg od Klientów na temat kredytów konsumenckich. Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, iż:

„Konsument ma prawo do wypełnienia zobowiązań określonych w umowie kredytu przed czasem ustalonym w umowie. W tym przypadku, zgodnie z prawem przewidzianym w państwie członkowskim, konsument ma prawo do słusznego zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu.”

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

JAK OBLICZYĆ ZWROT PROWIZJI - KALKULATOR ZWROTU PROWIZJI

Wiemy już kiedy możesz starać się o zwrot prowizji i jak to zrobić. Teraz pora na najważniejsze pytanie – jak obliczyć zwrot prowizji? Kalkulator do zwrotu prowizji pozwoli nam obliczy wysokość zwrotu prowizji bankowej zależnie od kilku czynników. Dodatkowo pokażemy przykład jak wyliczyć wysokość prowizji używając kalkulatora zwrotu prowizji.

 • Okresu kredytowania  – kredyt na 10 lat, czyli 120 miesięcy
 • Momentu spłaty kredytu – kredyt spłacamy po 50 miesiącach
 • Wysokości kredytu –  kredyt na 100 000,00 zł
 • Prowizji za uruchomienie – 10,00 %
Kalkulator zwrotu prowizji bankowej

Kalkulator zwrotu prowizja wyliczył zwrot w wysokości około 6400 zł! Tym samym widać oczywisty wniosek. Jeżeli spłacimy wcześniej kredyt, tym samym mamy większy zwrot z prowizji kredytowej. Kwotę prowizji liczy się z prostej propozycji okresu niewykorzystanego do okres całkowitego.

Jeżeli chcesz wyliczyć wysokość zwrotu prowizji z swojego kredytu to dołącz do naszego newslettera! Dzięki temu dostaniesz kalkulator zwrotu prowizji bankowej i wiele innych przydatnych arkuszy, a dodatkowo będziesz z nami zawsze na bieżąco!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Jak odzyskać prowizję bankową

Przechodzimy do najważniejszego pytania, czyli jak odzyskać prowizją bankową?

W ramach naszej pomocy wyliczymy dla Ciebie na podstawie umowy kredytowej i potwierdzenia spłaty kredytu wysokość zwrotu prowizji, który możesz uzyskać do 3 dni na swoje konto. Jednocześnie możesz użyć naszego kalkulatora i wyliczyć swój zwrot prowizji w przybliżeniu już teraz.

Doradca do zwrotu prowizji

Ekspert kredytowy Gdańsk

Kontakt bezpośredni: 

Łukasz Woźniczko
Doradca ds. Kredytów
Telefon:   789 562 848
Email: kontakt@czlowiekkontrabank.pl

Kancelaria Finansowa Opinie

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
2023-01-19
Gorąco plecam Pana Łukasza. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie w pracę. U niego, nie ma że się nie da :)
Artur Jackowski
Artur Jackowski
2022-11-15
Szybko, Sprawnie i fachowo firma godna uwagi. Pozdrawiam P. Łukasza.
Agnieszka Kominek
Agnieszka Kominek
2022-10-06
Sprawa potraktowana priorytetowo od samego początku. Bank, w którym miałam pożyczkę robił problem od samego początku ze zwrotem prowizji i ubezpieczenia, kiedy kredyt został spłacony. Oddałam sprawę do kancelarii, sprawa została załatwiona w przeciągu kilku dni. Polecam, bo warto walczyć o swoje pieniądze.
Agnieszka Miklas
Agnieszka Miklas
2022-07-21
Serdecznie polecam. Profesjonalne podejście do klienta. Opieka na każdym etapie. Zaangażowanie i dyskrecja. Czego chcieć więcej.
Tomek Tomek
Tomek Tomek
2022-05-27
Polecamy z calego serca. W tych ciężkich czasach uzyskać kredyt to nie lada gradka a dzięki Panu Łukaszowi się udało. Współpraca przebiegała wzorowo. Pozdrawiamy Marcelina i Tomek 🙂
Marek Skrzypczyk
Marek Skrzypczyk
2022-04-20
Gorąco polecam! Miła obsługa, dzięki tej kancelarii odzyskałem pieniądze.
Witold Zniszczoł
Witold Zniszczoł
2022-03-31
Bardzo dziękuję Panu Łukaszowi za pomoc przy kredycie. Jego zaangażowanie oraz profesjonalne podejście do tematu pomogło w podjęciu decyzji. Polecam.
Karolina Raczyńska
Karolina Raczyńska
2022-03-29
Z czystym sercem polecam! Bardzo szybki kontakt, szybka analiza sytacji i konkretne rozwiązanie. Nie musiałam sama zupełnie nic robić, Pan Łukasz wszystko zorganizował i nadzorował od początku do samego końca. Możliwość kontaktu i rozmowy w każdej chwili. Dziękuję za pomoc i zdecydowanie polecam każdemu kto ma do uporządkowania swoje zobowiązania finansowe a nie ma głowy żeby o tym myśleć.
Kinga Ciemniewska-Gorzela
Kinga Ciemniewska-Gorzela
2022-02-18
Profesjonalna obsługa z ogromnym zaangażowaniem i w ekspresowym tempie a przede wszystkim skutecznie! Dziękuję bardzo panie Łukaszu

Jak wygląda cały proces odzyskania prowizji

Otrzymane od Ciebie dokumenty są analizowane przez naszych prawników.

Kolejnym krokiem jest przedstawienie oferty wykupu Twojego spłaconego kredytu i przelew od razu po podpisaniu umowy ustalonych środków na Twoje konto!

Nasza kancelaria specjalizuje się w w kredytach poza bankowych jak i bankowych m.in. pomożemy Ci odzyskać prowizję w:

 • Alior Bank
 • Santander Bank
 • PEAKO SA
 • PKO BP
 • Credit Agricol
 • Getin Bank
 • ING
 • Nest Bank
 • Bank Pocztowy
 • Provident
 • Wonga
 • Hapi pożyczka
 • Supergrosz
 • Smartney
 • Takto
 • oraz bankach spółdzielczych

Kalkulator zwrotu prowizji online

Kalkulator zwrotu prowizji online pozwoli obliczyć Ci w przybliżeniu wysokość zwrotu prowizji do odzyskania!

Zobacz jaka prowizja jest od odzyskania po spłacie Twojej pożyczki. 

Uzupełnij parametry i wylicz zwrot. Jeżeli potrzebuje obliczyć potencjalny zwrot z dokładnością do złotówki to skontaktuj się z nami!

Szybki zwrot prowizji bankowej

Przeznaczony jest dla Klientów, którzy cenią sobie swój czas i zależy im na szybkim zwrocie prowizji. W tym przypadku Klientom wypłacamy cześć prowizji bankowej do 72 godzin! Następuje cesja umowy kredytowej na nas, a Klient od razu dostaje swój zwrot prowizji kredytowej.

Sprawdź ile możesz otrzymać zwrotu prowizji w ramach współpracy z nami już w ciągu 3 dni. Nie musisz się o nic martwić, a jedyne wymagane dokumenty to umowa kredytowa i potwierdzenie spłaty kredytu.

Nasza Kancelaria Prawna poprzez cesje przejmie Twój spłacony kredyt i nasi prawnicy będą już walczyć z bankiem w sądzie, a Ty możesz od razu otrzymać swoją cześć prowizji jednocześnie nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Efektywny zwrot prowizji bankowej

Opcja ta jest dedykowana dla Klientów, dla których najważniejsza jest wysokość odzyskanej prowizji z kredytu. Niestety wiąże się to z dłuższym okresem procesowania wniosku i większym zaangażowaniem Klienta, a nawet batalią w sądzie.

Do kiedy można uzyskać zwrot prowizji

Uzyskać zwrot prowizji możesz jeżeli podpisałeś kredyt konsumencki po grudnia 2011 roku.

Pamiętaj, że oprócz prowizji możesz odzyskać również odsetki ustawowe od momentu kiedy bank powinien oddać Ci Twoją prowizję! 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

JAK OBLICZYĆ ZWROT PROWIZJI - PODSUMOWANIE

Przedstawiliśmy Ci dwie propozycję, w której pomożemy Ci odzyskać Twoje pieniądze! Ty zdecyduj, która opcja jest lepsza dla Ciebie. Najważniejsze jest to, że nasza pomoc nic Cię nie kosztuje. Uzupełnij formularz kontaktu, a skontaktujemy się z Tobą.

Daj znać w komentarzu czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytania!

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz