Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk
Faktoring

FAKTORING – FINANSOWANIE FAKTUR

FAKTORING - FINANSOWANIE FAKTUR

Faktoring

Prowadząc firmy mogłeś spotkać się z pojęciem –  FAKTORING . Zauważyliśmy, że Klienci nie wiedzą dokładnie, co to jest faktoring, dlatego postanowiliśmy dziś wyjaśnić. Nasze odczucia są również poparte wynikami, z których są powiązane, że w USA i Wielkiej Brytanii, aż 80 – 90% użytkowników korzysta z usług lub korzysta z usług faktoringu. W Polsce okazało się, że 80 – 90% operatorów nie wie jak działa faktoring ! Zapraszamy do artykułu, w którym się dowiesz się:

 • Jak działa faktoring
 • Jakie faktoringi wyróżniamy
 • Co to jest faktoring sprzedażowy
 • Co to jest faktoring odwrotny

FINANSOWANIE FAKTUR – FAKTORING – CO TO JEST

Chcąc najprościej odpowiedzieć na pytanie co to jest faktoring, należałoby określić, że jest to finansowanie faktur. Faktoring nie jest w Polsce zbyt popularnym produktem, ponieważ przedsiębiorcy wolą się kredytować, a wynika to często z braku znajomości faktoringu. Nie zawsze kredyt jest dobrym rozwiązaniem – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy. Faktoring polega na przekazaniu wystawionej faktury z długim okresem płatności do firmy faktoringowej, która wypłaca od razu przedsiębiorcy gotówkę na podstawie otrzymanej faktury. Dzięki temu firma dostaje od razu swoje pieniądze, którymi może płynnie zarządzać, a firma faktoringowa za finansowanie faktur pobiera swoje wynagrodzenie za każdy miesiąc, na który pożycza pieniądze. Drugą opcją jest zastosowanie faktoringu odwrotnego polegającego na opłaceniu faktury, którą nam ktoś wystawił. Dzięki temu możemy zakupić cały materiał i zapłacić dopiero po naszej sprzedaży.

faktoring

FAKTORING - PODZIAŁ

Finansowanie faktur ze względu na przedmiot finansowania

 • Faktoring odwrotny (zakupowy) polega na finansowaniu faktur zakupowych
 • Faktoring sprzedażowy  polega na finansowaniu faktur sprzedażowych

Finansowanie faktur ze względu na ryzyko niewypłacalności swojego kontrahenta

 • Faktoring pełny (bez regresu) w tym przypadku przy braku spłaty faktury przez kontrahenta nie musimy zwracać pieniędzy firmie faktoringowej. Faktura jest ubezpieczona na wypadek niewypłacalności kontrahenta, ale faktoring pełny wiąże się to z dodatkową opłatą.
 • Faktoring niepełny (z regresem) w tym przypadku musimy oddać pieniądze firmie faktoringowej przy brak spłaty przez naszego kontrahenta. Finansowanie niepełne jest tańsze od pełnego, ale ponosimy odpowiedzialność za fakturę.
 • Faktoring mieszany polega na połączeniu faktoringu pełnego i niepełnego, czyli ryzyko jest podzielone na obie strony według ustaleń.

Finansowanie faktur ze względu na sposób poinformowanie swojego kontrahenta

 • Jawny faktoring oznacza, że nasz kontrahent musi zostać poinformowany o faktoringu i wyrazić na to zgodę
 • Niejawny Faktoring w tym przypadku kontrahent nie jest informowany o przejęciu finansowania
 • Półjawny Faktoring jest stosowany, gdy kontrahent jest informowany dopiero w momencie wezwania do zapłaty i nie musi wyrażać zgody

FAKTORING SPRZEDAŻOWY

Jak działa faktoring sprzedażowy

Najczęściej stosowany faktoring polega na finansowaniu faktury, którą my wystawiamy za naszą usługę. Faktoring sprzedażowy może być pełny, gdzie nie musimy zwracać pieniędzy firmie faktoringowej za fakturę w razie niewypłacalności kontrahenta i niepełny, w którym musimy zwrócić całą kwotę. Dodatkowo firma faktoringowa decyduje o sposobie poinformowania kontrahenta, czyli o wyborze faktoringu jawnego, lub niejawnego. Najlepiej zobrazuje to poniżej przedstawiony przykład, w którym nasza firma jest producentem meblowym (faktorant) i kupuje materiał w tartaku. Sprzedajemy towar do dużego sklepu meblowego, który płaci nam po 60 dni. Fakturę po wystawieniu przekazujemy do firmy faktoringowej (faktora), który wypłaca od razu pieniądze.

 1. Kupujemy materiał bezpośrednio z tataraku, za który musimy zapłacić za 7 dni – możliwość zastosowania faktoringu zakupowego
 2. Sprzedajemy meble do sklepu, który zapłaci nam za 60 dni.
 3. Przekazujemy firmie faktoringowej fakturę
 4. Firma fakturowa finansuje naszą fakturę i wypłaca nam pieniądze
 5. Nasz kontrahent opłaca fakturę bezpośrednio do firmy faktoringowej, które pobiera swoje wynagrodzenie

Zalety i wady faktoringu sprzedażowego

Zalety faktoringu sprzedażowegoWady faktoringu sprzedażowego
Otrzymanie pieniędzy od razu po wystawieniu faktury – zachowanie płynności firmyKoszt, który miesięcznie wynosi od 0,5% do 2,5%
Możliwość pozyskiwania nowych Klientów, którzy korzystają tylko z długiego okresu płatnościFinansowanie tylko Klientów firmowych rozliczających się przelewami
Możliwość zaproponowania obecnym Klientom dłuższego okresu płatnościNiektórzy kontrahenci nie chcą wyrazić zgody na faktoring
Brak potrzeby korzystania z kredytówWymagany solidny kontrahent, którego firma faktoringowa zaakceptuje
Faktoring nie wypływa na zdolność kredytowąKonieczność powiadomienia kontrahenta (faktoring jawny)
Pomoc windykacyjna oferowaną przez firmę faktoringową w razie potrzebyKonieczność zwrócenia środków w przypadku niewypłacalności kontrahenta (faktoring niepełny)
Możliwość zabezpieczenia się na przypadku niewypłacalności kontrahenta (faktoring pełny)Wypłacana jest cześć faktury 80% – 95%
Weryfikacja kontrahentów przed nawiązaniem współpracy 

Podsumowanie faktoringu sprzedażowego

Widać, że faktoring sprzedażowy posiada zalety i wady, jak każdy produkt. Ogromną zaletą faktoringu sprzedażowego jest otrzymanie od razu pieniędzy, a nie za 120 dni! W tym czasie możemy pozyskać nowych Klientów lub rozpocząć nowe zlecenia.

Należy jednak pamiętać, że wszystko ma swoją cenę! Średnia stawka na rynku wynosi 1,5% od faktury miesięcznie, czyli oznacza to, że po 120 dniach zapłacimy 6%. Trzeba to koniecznie wkalkulować w pierwotną wycenę usługi. Otrzymujemy pieniądze z faktoringu od razu do 24h, ale od razu otrzymujemy około 80% – 95% faktury – resztę po zapłacie faktury. Zazwyczaj też odpowiadamy za niewypłacalność faktury, ponieważ firmy faktoringowe nie chcą brać na siebie ryzyka, lub ubezpieczenie faktury jest nieopłacalne.

Podsumowując faktoring sprzedażowy jest bardzo przydatnym narzędziem, które może pozwolić na szybki rozwój firmy, o ile wiemy jak z niego korzystać! Przy wydawaniu decyzji przez firmę faktoringową większy wpływa ma nasz kontrahent, niż nasza firma.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk

  Rybnik 44-200, ul. Powstańców Śl. 3/314

513 418 556

  kontakt@czlowiekkontrabank.pl

FORMULARZ KONTAKTU​

FAKTORING ODWROTNY

Jak działa faktoring odwrotny

Faktoring zakupowy zwany często odwrotnym polega finansowania faktur zakupowych, które my musi opłacić. Wykorzystajmy poprzedni przykład i jako producent meblowy do produkcji mebli musimy zakupić deski z tartaku. Niestety tartak daje nam tylko 7 dni na płatność, a sklep meblowy płaci nam dopiero po 60 dni. Dodatkowo załóżmy, że na produkcję potrzebujemy 10 dni po otrzymaniu materiałów. Oznacza to, że jesteśmy 63 dni pozbawieni pieniędzy (60 dni + 10 dni – 7 dni). W tym przypadku bardzo użyteczny jest finansowanie faktury zakupowej, które po dostarczeniu przez producenta meblowego faktury firmie faktoringowej sfinansuje zakup desek. W celu lepszego zobrazowania posłużymy się poniższym przykładem.

 1. Kupuje materiał bezpośrednio z tataraku, za który musi zapłacić za 7 dni
 2. Przekazujemy fakturę firmie faktoringowej
 3. Firma faktoringowa opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności
 4. Sprzedajmy meble do sklepu i wystawiamy fakturę z 60 dni terminem płatności
 5. Sklep meblowy opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności
 6. Opłacamy fakturę firmie faktoringowej wraz z jej wynagrodzeniem

Zalety i wady faktoringu odwrotnego

Zalety faktoringu odwrotnegoWady faktoringu odwrotnego
Możliwość uregulowania faktury z dłuższym terminem zapłatyKoszt wynoszący średnio 1,5% miesięcznie
Możliwość uzyskania rabatów u producentówNasza firma musi być solidna
Brak konieczności wykorzystywania własnych środkówKonieczność powiadomienia kontrahenta (faktoring jawny)
Dotrzymywanie terminów płatności na czas                 Dodatkowe opłaty
Alternatywa do kredytu i nie wypływa na zdolność 
Możliwość podejmowania większy projektów wymagających większy nakład finansowy 

Podsumowanie faktoringu odwrotnego

Maksymalny okres finansowania faktur zależy oczywiście od dwóch czynników – firmy faktoringowej i naszej firmy. Zazwyczaj maksymalny okres wynosi 180 dni.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

PARAMETRY FAKTORINGU

Maksymalny okres faktoringu

Faktoring odwrotny umożliwia nam uzyskanie większych rabatów u producentów, co może nawet pokryć koszt faktoringu! Dodatkowo możemy podjąć dużo większe projekty, które wymagają od nas większego nakładu finansowego. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy pieniędzy na 3 miesiące, a po tym terminie od razu możemy coś sprzedać z zyskiem – duża lepsza opcja niż kredyt.

Trzeba jednak pamiętać, że firmy faktoringowe rzadziej przyznają faktoring zakupowy, a także jest on obarczony prowizjami i oprocentowaniem w skali miesiąca. Tak więc każdy miesiąc zwiększa koszt faktoringu.

Podsumowując, faktoring zakupowy pozwala wspiąć się firmie na dużo wyższy poziom w krótkim czasie, Przy wydawaniu decyzji przez firmę faktoringową większy wpływ ma nasza firma, niż nasz kontrahent.

Maksymalny limit faktoringu

Maksymalny limit finansowania faktur jest ustalany przez firmę faktoringową na podstawie naszej firmy i kontrahenta. Limit może sięgać nawet 2 000 000 PLN – przy dużych kwotach wszystko jest ustalane indywidualnie. Dodatkowo firma faktoringowa może wprowadzić sublimit, czyli maksymalny limit dla danej firmy. Wyobraźmy sobie sytuację, że współpracujemy z 2 kontrahentami i został nam przyznany limit na 500 000 PLN oraz sublimity dla każdej z firm 300 000. Oznacza to, że możemy z jednej firmy sfinansować faktury na 300 000 PLN, a z drugiej maksymalnie na 200 000 PLN.

Koszty faktoringu

 1.  Opcja standardowa – każda faktura jest rozliczana indywidualnie
  • Prowizja przygotowawcza – prowizja za przyznanie limitu wynosi od 0% do 8 % i jest naliczana jednorazowo
  • Prowizja za ryzyko niewypłacalności kontrahenta – stosowana przy faktoringu pełnym jest ustalana indywidualnie zależnie od kontrahenta
  • Oprocentowanie od środków pożyczonych – wynosi od 0,5% do 5% często jest podawana w skali dziennej, czyli zamiast 1,5% miesięcznie jest podane 0,05% dziennie.
 2. Opcja abonamentowa – stały miesięczny koszt zależny od przyznanego limitu faktoringu, ilość faktur nie ma wpływu na końcowy koszt. Opcja abonamentu opłaca się przy dużej liczbie faktury i częstym wykorzystywaniu całkowitego przyznanego limitu.

FAKTORING - FINANSOWANIE FAKTUR - WSPÓŁPRACA

faktoring

Cieszymy się, że już wiesz teraz na czym polega finansowania faktur. Zdecydowanie uważamy, że produkt jest bardzo przydatny, jeżeli jest dobrze wykorzystany. Jeżeli uznałeś, że jest to produkt dla Ciebie lub masz jeszcze jakieś dodatkowe pytanie – to zapraszamy do kontaktu przez powyższy formularz. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk współpracuje z wieloma firmami faktoringowymi, co pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie – nasza pomoc jest bezpłatna! 

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas lub FB.

Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Zaliczka, a zadatek – zakup nieruchomości

Zaliczka, a zadatek – zakup nieruchomości Z pojęciem zaliczki i zadatku spotkacie się w trakcie np. zakupu nieruchomości lub innego lokalu komercyjnego. Na wstępie warto zaznaczyć, że to dwa różne pojęcia, które są najczęściej mylone. Instytucja zaliczki, w odróżnieniu od…

0 komentarzy
wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe – jak zawiesić spłatę kredytu?

WAKACJE KREDYTOWE – JAK ZAWIESIĆ SPŁATĘ KREDYTU? Wakacje kredytowe – pierwsze skojarzenie to z pewnością plaża, odpoczynek i możliwość oderwania się od tego co w rzeczywistości. Czym tak naprawdę są wakacje kredytowe i czy na pewno są dla Ciebie opłacalne?…

1 komentarz
LEASING

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY W dzisiejszym artykule szczegółowo powiemy sobie czym jest leasing, czyli jedna z popularniejszych form finansowania przedsiębiorców. Co ciekawe z leasingu, możemy skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, w przeciwieństwie do kredytu, w którym musimy…

4 komentarze

KONTAKT​​

Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk
ADRES: Rybnik 44-200,
ul. Powstańców Śląskich 3/314
TELEFON: 513 418 556
MAIL: kontakt@czlowiekkontrabank.pl

JAK DOJECHAĆ​

One comment on “FAKTORING – FINANSOWANIE FAKTUR

 • Tomasz pisze:

  Muszę przyznać, że przygotowała Pani naprawdę fachowe opracowanie. Sam korzystam z faktoringu od eFaktor i jest zadowolony, bo nawet w trudnym okresie pandemii udaje mi się zachować płynność finansową. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button