fbpx

Faktoring – finansowanie faktur

FAKTORING FINANSOWANIE FAKTUR
31 października 2019

Prowadząc firmy mogłeś spotkać się z pojęciem – faktoring lub finansowaniem faktur. Zauważyliśmy, że Klienci nie wiedzą dokładnie, co to jest faktoring – finansowanie faktur, dlatego postanowiliśmy dziś wyjaśnić. Nasze odczucia są również poparte wynikami, z których są powiązane, że w USA i Wielkiej Brytanii, aż 80 – 90% użytkowników korzysta z usług lub korzysta z usług faktoringu. W Polsce okazało się, że 80 – 90% ankietowanych nie wie jak działa faktoring! Zapraszamy do artykułu, w którym się dowiesz się:

  • Jak działa faktoring
  • Jakie faktoringi wyróżniamy
  • Co to jest faktoring sprzedażowy
  • Co to jest faktoring odwrotny

FINANSOWANIE FAKTUR – FAKTORING – CO TO JEST

Chcąc najprościej odpowiedzieć na pytanie co to jest faktoring, należałoby odpowiedzieć, że jest to finansowanie faktur. Faktoring nie należy do najpopularniejszych form finasowania w Polsce, a może być alternatywą do kredytu.

Z pomocą finasowania faktur możemy sfinansować faktury sprzedażowe, które my wystawiliśmy, ale nasz kontrahent ma długi termin płatności np. 60 – 90 dni. Dzięki temu możemy otrzymać od razu środki na konto po wystawieniu faktury i zachować płynność czy zainwestować dalej wolne środki.

Drugą opcją jest sfinansowanie naszych faktur kosztowych, która umożliwi nam zastosowanie dźwigni finansowej. Możemy kupić towar za pieniądze z firmy faktoringowej, a następnie sprzedać go naszym Klientom i dopiero po sprzedaży rozliczyć się za zakupiony towar. 

FAKTORING FINANSOWANIE FAKTUR

RODZAJE FAKTORINGU

Rodzaje faktoringu możemy podzielić ze względu na poniższe kryteria: 

  • na przedmiot finansowania
  • na ryzyko niewyprawności kontrahenta 
  • na sposób poinformowania kontrahenta 

Rodzaje faktoringu ze względu na przedmiot finansowania

Poniżej przedstawiamy podział faktoringu ze względu na przedmiot finansowania:

  • Faktoring odwrotny (zakupowy) polega na finansowaniu faktur zakupowych
  • Faktoring sprzedażowy  polega na finansowaniu faktur sprzedażowych

Rodzaje faktoringu ze względu na ryzyko niewypłacalności swojego kontrahenta

Faktoring możemy podzielić następująco ze względu na wypłacalność kotrahenta:

  • Faktoring pełny (bez regresu) w tym przypadku przy braku spłaty faktury przez kontrahenta nie musimy zwracać pieniędzy firmie faktoringowej. Faktura jest ubezpieczona na wypadek niewypłacalności kontrahenta, ale faktoring pełny wiąże się to z dodatkową opłatą.
  • Faktoring niepełny (z regresem) w tym przypadku musimy oddać pieniądze firmie faktoringowej przy brak spłaty przez naszego kontrahenta. Finansowanie niepełne jest tańsze od pełnego, ale ponosimy odpowiedzialność za fakturę.
  • Faktoring mieszany polega na połączeniu faktoringu pełnego i niepełnego, czyli ryzyko jest podzielone na obie strony według ustaleń.

Rodzaje faktoringu ze względu na sposób poinformowanie swojego kontrahenta

Ostatni podział, który możemy dokonać dotyczy sposobu informowania kontrahenta:

  • Jawny faktoring oznacza, że nasz kontrahent musi zostać poinformowany o faktoringu i wyrazić na to zgodę
  • Niejawny Faktoring w tym przypadku kontrahent nie jest informowany o przejęciu finansowania
  • Półjawny Faktoring jest stosowany, gdy kontrahent jest informowany dopiero w momencie wezwania do zapłaty i nie musi wyrażać zgody

FAKTORING SPRZEDAŻOWY

Najczęściej stosowany faktoring polega na finansowaniu faktury, którą my wystawiamy za naszą usługę. Faktoring sprzedażowy może być pełny, gdzie nie musimy zwracać pieniędzy firmie faktoringowej za fakturę w razie niewypłacalności kontrahenta i niepełny, w którym musimy zwrócić całą kwotę. Dodatkowo firma faktoringowa decyduje o sposobie poinformowania kontrahenta, czyli o wyborze faktoringu jawnego, lub niejawnego. Najlepiej zobrazuje to poniżej przedstawiony przykład, w którym nasza firma jest producentem meblowym (faktorant) i kupuje materiał w tartaku. Sprzedajemy towar do dużego sklepu meblowego, który płaci nam po 60 dni. Fakturę po wystawieniu przekazujemy do firmy faktoringowej (faktora), który wypłaca od razu pieniądze.

1. Kupujemy materiał bezpośrednio z tataraku, za który musimy zapłacić za 7 dni – możliwość zastosowania faktoringu zakupowego

2. Sprzedajemy meble do sklepu, który zapłaci nam za 60 dni.

3. Przekazujemy firmie faktoringowej fakturę

4. Firma fakturowa finansuje naszą fakturę i wypłaca nam pieniądze

5. Nasz kontrahent opłaca fakturę bezpośrednio do firmy faktoringowej, które pobiera swoje wynagrodzenie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

FAKTORING ODWROTNY

Jak działa faktoring odwrotny

Faktoring zakupowy zwany często odwrotnym polega finansowania faktur zakupowych, które my musi opłacić. Wykorzystajmy poprzedni przykład i jako producent meblowy do produkcji mebli musimy zakupić deski z tartaku. Niestety tartak daje nam tylko 7 dni na płatność, a sklep meblowy płaci nam dopiero po 60 dni. Dodatkowo załóżmy, że na produkcję potrzebujemy 10 dni po otrzymaniu materiałów. Oznacza to, że jesteśmy 63 dni pozbawieni pieniędzy (60 dni + 10 dni – 7 dni). W tym przypadku bardzo użyteczny jest finansowanie faktury zakupowej, które po dostarczeniu przez producenta meblowego faktury firmie faktoringowej sfinansuje zakup desek. W celu lepszego zobrazowania posłużymy się poniższym przykładem.

1. Kupuje materiał bezpośrednio z tataraku, za który musi zapłacić za 7 dni

2. Przekazujemy fakturę firmie faktoringowej

3. Firma faktoringowa opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności

4. Sprzedajmy meble do sklepu i wystawiamy fakturę z 60 dni terminem płatności

5. Sklep meblowy opłaca fakturę zgodnie z terminem płatności

6. Opłacamy fakturę firmie faktoringowej wraz z jej wynagrodzeniem

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Maksymalny okres faktoringu - finansowania faktur

Faktoring odwrotny umożliwia nam uzyskanie większych rabatów u producentów, co może nawet pokryć koszt faktoringu! Dodatkowo możemy podjąć dużo większe projekty, które wymagają od nas większego nakładu finansowego. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy pieniędzy na 3 miesiące, a po tym terminie od razu możemy coś sprzedać z zyskiem – duża lepsza opcja niż kredyt.

Trzeba jednak pamiętać, że firmy faktoringowe rzadziej przyznają faktoring zakupowy, a także jest on obarczony prowizjami i oprocentowaniem w skali miesiąca. Tak więc każdy miesiąc zwiększa koszt faktoringu.

Podsumowując, faktoring zakupowy pozwala wspiąć się firmie na dużo wyższy poziom w krótkim czasie, Przy wydawaniu decyzji przez firmę faktoringową większy wpływ ma nasza firma, niż nasz kontrahent.

Maksymalny limit faktoringu - finansowania faktur

Maksymalny limit finansowania faktur jest ustalany przez firmę faktoringową na podstawie naszej firmy i kontrahenta. Limit może sięgać nawet 2 000 000 PLN – przy dużych kwotach wszystko jest ustalane indywidualnie. Dodatkowo firma faktoringowa może wprowadzić sublimit, czyli maksymalny limit dla danej firmy. Wyobraźmy sobie sytuację, że współpracujemy z 2 kontrahentami i został nam przyznany limit na 500 000 PLN oraz sublimity dla każdej z firm 300 000. Oznacza to, że możemy z jednej firmy sfinansować faktury na 300 000 PLN, a z drugiej maksymalnie na 200 000 PLN.

Koszty faktoringu - finansowania faktur

Opcja standardowa – każda faktura jest rozliczana indywidualnie

  • Prowizja przygotowawcza – prowizja za przyznanie limitu wynosi od 0% do 8 % i jest naliczana jednorazowo
  • Prowizja za ryzyko niewypłacalności kontrahenta – stosowana przy faktoringu pełnym jest ustalana indywidualnie zależnie od kontrahenta
  • Oprocentowanie od środków pożyczonych – wynosi od 0,5% do 5% często jest podawana w skali dziennej, czyli zamiast 1,5% miesięcznie jest podane 0,05% dziennie.

Opcja abonamentowa – stały miesięczny koszt zależny od przyznanego limitu faktoringu, ilość faktur nie ma wpływu na końcowy koszt. Opcja abonamentu opłaca się przy dużej liczbie faktury i częstym wykorzystywaniu całkowitego przyznanego limitu.

FAKTORING - FINANSOWANIE FAKTUR - WSPÓŁPRACA

FAKTORING FINANSOWANIE FAKTUR

Cieszymy się, że już wiesz teraz na czym polega finansowania faktur. Zdecydowanie uważamy, że produkt jest bardzo przydatny, jeżeli jest dobrze wykorzystany. Jeżeli uznałeś, że jest to produkt dla Ciebie lub masz jeszcze jakieś dodatkowe pytanie – to zapraszamy do kontaktu przez powyższy formularz. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk współpracuje z wieloma firmami faktoringowymi, co pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie – nasza pomoc jest bezpłatna! 

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

One comment on “Faktoring – finansowanie faktur

  • Tomasz pisze:

    Muszę przyznać, że przygotowała Pani naprawdę fachowe opracowanie. Sam korzystam z faktoringu od eFaktor i jest zadowolony, bo nawet w trudnym okresie pandemii udaje mi się zachować płynność finansową. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz