fbpx

Leasing dla osoby prywatnej

leasing dla osoby prywatnej
4 stycznia 2020

Do 2011 roku leasing był kojarzony zazwyczaj z samochodem firmowym lub maszynami, obecnie leasing konsumencki czyli leasing dla osób prywatnych stał się alternatywą dla zwykłego Kowalskiego. W ostatnim czasie zauważyliśmy spore zainteresowanie wśród Klientów, którzy chcieliby zmienić swój samochód, ale nie posiadają odłożonych środków i szukają alternatywy dla tradycyjnego kredytu. W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • czym jest leasing konsumencki
  • jakie formalności wiąże leasingiem konsumenckim
  • co jest dla Ciebie korzystniejsze: leasing konsumencki czy kredyt gotówkowy

LEASING DLA OSÓB PRYWATNYCH W POLSCE

Leasing dla osób prywatnych w Polsce nie jest popularną formą finansowania. W 2019 roku udział klientów indywidualnych wynosił zaledwie 0,2% w stosunku do klientów firmowych, którzy mieli resztę udziału w rynku. W celu zobrazowania bardziej jakie potencjał jest w leasingach konsumenckich, możemy odnieść się do statystyk europejskich, gdzie średni udział wynosi 25,00% transakcji zawieranych właśnie przez osoby prywatne.

Niemniej tak jak wspomnieliśmy wcześniej – leasing dla osób prywatnych w Polsce ma aktualnie tendencję wzrostową. Dlatego właśnie powstał ten post, abyś Ty drogi czytelniku był świadomy tej możliwości i alternatywy w naszej branży.

Jak funkcjonuje leasing dla osób prywatnych

Leasing dla osoby prywatnej jest to forma finansowania, o której możemy powiedzieć, że jest połączeniem dzierżawy razem z kredytem skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W świetle prawa leasing konsumencki nie przenosi praw własności na leasingobiorcę, a jedynie wyłączne prawo do użytkowania przedmiotu leasingu na warunkach jakie określone są w umowie.

Tak więc drogi konsumencie, jeśli interesuje Cię na czym polega leasing konsumencki napiszemy ludzkim językiem, tak żebyś dobrze zrozumiał – w momencie podpisania umowy o leasing konsumencki zobowiązujesz się dokonywać zapłaty w uzgodnionych ratach i nie dochodzi tutaj do nabycia przedmiotu leasingu, a jego użytkowania. Masz także prawo nabyć przedmiot leasingu – po zakończeniu trwania umowy i to od Ciebie zależy czy z tego prawa skorzystasz czy też nie.

Częstym argumentem przedstawianym przez sprzedawców aut jest możliwość jeżdżenia zawsze nowym autem, które zmieniamy po co 3 – 4 lata – oczywiście o ile będziemy dalej płacić za leasing! Należy pamiętać, że nigdy nie będzie właścicielami żadnego z tych aut. 

NA CO można WZIĄĆ LEASING prywatny

W przypadku leasingu dla osoby prywatnej wygląda to identyczne jak leasing dla przedsiębiorcy. Odpowiadając zatem na pytanie – na co mogę wziąć leasing? Odpowiemy krótko, nie ma ograniczeń prawnych w tej kwestii. Przedmiotem leasingu może być każda rzecz ruchoma. Z pewnymi ograniczeniami możesz spotkać się u podmiotu, u którego będziesz chciał skorzystać z leasingu. Leasingodawca np. bank, może wykluczyć niektóre maszyny, samochody z możliwych do  leasingowania. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

KREDYT czy LEASING KONSUMENCKI

Zatem co jest lepsze kredyt czy leasing konsumencki? Podstawową różnicą jaką możemy od razu Wam pokazać w przypadku powyższych form – jest cel zawieranej umowy.

Leasing konsumencki określa jasno co jest przedmiotem transakcji, a w przypadku kredytu bank udziela kredytu na dowolny cel. To z kolei wpływa na prawo własności danego przedmiotu, ponieważ korzystając z takich form jak leasing konsumencki czy kredyt osiągasz inne skutki danej transakcji.

Załóżmy, że jesteś zainteresowany samochodem ale nie wiesz czy wybrać leasing konsumencki czy kredyt. Leasing dla osoby prywatnej powoduje, że wspomniany samochód pozostaje dalej własnością leasingodawcy, a Ty go jedynie użyczasz płacąc miesięczne raty. Natomiast, jeśli zaciągasz w banku kredyt gotówkowy na dowolny cel – bank przelewa środki na Twoje konto i Ty z chwilą podpisania umowy zakupu samochodu od zbywcy stajesz się jego właścicielem.

Jeśli dalej zastanawiasz się, co jest dla Ciebie najbardziej korzystne leasing konsumencki czy kredyt – zerknij na poniższe zestawienie.

KREDYT czy LEASING KONSUMENCKI - porównanie

Koszty

W przypadku leasingu prywatnego do kosztów należy zaliczyć: wkład własny, wykup oraz raty leasingowe, opłata za rejestrację pojazdu przez firmę leasingową, opłata za wydanie zgody na używanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią plus opłaty zawarte w tabeli opłat i prowizji. Obowiązkowo należy doliczyć wykup pełnego ubezpieczenia OC i AC

Natomiast w przypadku kredytu gotówkowego należy liczyć się z standardowymi kosztami związanymi z kredytem czyli prowizja za uruchomienie kredytu oraz rata kredytu oraz ewentualnie ubezpieczanie na życie.

PROCEDURA UZYSKANIA

Proces uproszczony, brak dodatkowych dokumentów, czasami jedynie dokument tożsamości to wymaganie przy leasingu dla osób prywatnych

W opcji z kredytem należy liczyć się z procesem  standardowym przyznania kredytu, czyli analiza w oparciu o uzyskiwane dochody – zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z rachunku.

PRAWO WŁASNOŚCI PRZEDMIOTU

Przedmiot leasingu stanowi własność leasingodawcy, z możliwością jego wykupu po zakończeniu umowy.

Kredyt gotówkowy nie ma określonego celu. Dopiero po przelewie środków od banku możesz zakupić przedmiot i od momentu podpisania umowy stajesz się jego właścicielem.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

W przypadku uszkodzenia lub kolizji to leasingodawca odpowiada za naprawę przedmiotu. Dodatkowo zobowiązani jesteśmy do korzystania z autoryzowanych stacji obsługi.

W przypadku uszkodzenia lub kolizji samochodu przy kredycie gotówkowym to my odpowiadamy za naprawy.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA I BIK

Raty leasingu nie są widoczne w BIK

Raty kredytowe natomiast są raportowane do Biura Informacji Kredytowej

WYSOKOŚĆ RATY

W przypadku leasingu trzeba uwzględnić wyższą ratę niż w przypadku kredytu, ponieważ okres leasingu nawet najdłuższy nie będzie taki jak w kredycie gotówkowym.

UTRATA PRZEDMIOTU

W przypadku utraty pojazdu lub innego przedmiotu w opcji leasingu niestety dalej musimy płacić raty leasingu, chyba że wysokość ta pokryta jest przez ubezpieczenie. Alternatywą jest dodatkowe ubezpieczenie tzw. GAP.

Podobnie wygląda sytuacja z kredytem ponieważ dalej musimy go spłacać. 

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

LEASING DLA OSOBY PRYWATNEJ - PODSUMOWANIE

Leasing konsumencki może okazać się bardzo dobry rozwiązaniem dla osób, które chcą stale użytkować nowy samochód i są w stanie to uzyskać poprzez niską ratę miesięczną i nie planują jego wykupu. To bardzo nowoczesne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu – sam zdecydujesz czy leasing konsumencki jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli artykuł nie rozwiał Twoich wszystkich wątpliwości i masz jeszcze dodatkowe pytania – zostaw namiar na siebie poprzez nasz formularz kontaktu, a na pewno do Ciebie oddzwonimy.

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Tags

Komentarze

Dodaj komentarz