fbpx

LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY

LEASING
22 stycznia 2020

W dzisiejszym artykule szczegółowo powiemy sobie czym jest leasing, czyli jedna z popularniejszych form finansowania przedsiębiorców. Co ciekawe z leasingu, możemy skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, w przeciwieństwie do kredytu, w którym musimy prowadzić naszą firmę od minimum 12 miesięcy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy:

  • czym jest leasing
  • podatki względem leasingu
  • zalety i wady leasingu
  • co może być przedmiotem leasingu
  • rodzaje leasingów

LEASING - CO TO JEST?

Tak jak wspomnieliśmy leasing to popularny produkt stosowany przez przedsiębiorców, ale nie tylko! Istnieje także leasing konsumencki, który staje się coraz popularniejszy w Polsce i skierowany jest tak jak wskazuje sama nazwa – do konsumentów, czyli osób fizycznych, które nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Temat ten jest na tyle ciekawy, iż postanowiliśmy napisać o tym osobny artykuł.

Leasing – sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „to lease”, tłumacząc – podjąć najem. Jest to jeden ze stosunków cywilnoprawnych. Polega na tym, iż jedna ze stron umowy przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z określonej w umowie rzeczy na uzgodniony okres i w zamian za to otrzymuje określone w umowie opłaty ( raty leasingu).

LEASING W POLSKIM SYSTEMIE PRAWNYM

W polskim systemie prawa umowa leasingu uregulowana jest przez Kodeks Cywilny art. 709. Ustawodawca określa zobowiązania z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego od jej zbywcy. Określa także, iż umowa leasingu powinna zawarta być na piśmie – pod rygorem nieważności.

Możemy także odnieść się do art. 45 Kodeksu Cywilnego, który z kolei określa co w brzmieniu ustawodawcy określona jest jako rzecz, a co rzeczą zgodnie z ustawą nie jest.

„Rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.”

Oznacza to, że nie możemy zaliczać ciecze i gazy, kopaliny oraz zwierzęta w stanie wolnym. Rzeczami nie są także przedmioty niematerialne, takie jak energia, dobra intelektualne, dobra osobiste, pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe.

Leasing co to jest

Dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

LEASING, A PODATKI 

Korzyści podatkowe

Twoje korzyści podatkowe zależne są od kilku czynników, takich jak:

  • forma leasingu – operacyjny, a finansowy
  • VAT – czy jesteś płatnikiem VAT
  • PIT/CIT – w jaki sposób rozliczasz się z podatku dochodowego
  • Rodzaj środka trwałego jaki chciałbyś sfinansować

Korzyści podatkowe leasingu finansowego

Leasing finansowy umożliwia odliczenia:

  • VAT – podatek naliczany jest z góry od całej kwoty i podlega on odliczeniu. Stawka ta wynosi 8,00%
  • część odsetkowa raty leasingu podlega odliczeniu od PIT/CIT. Możliwe jest także zamortyzowanie przedmiotu leasingu.

Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny umożliwia odliczenie:

  • VAT – 23,00% tyle wynosi stawka jaką objęty jest leasing operacyjny. Podatek naliczany jest od każdej opłaty leasingowej i w całości polega odliczeniu przed przedsiębiorcę.
  • całość raty leasingu oraz opłata wstępna mogą być jednorazowo – w całości odliczone od PIT/CIT

ZALETY I WADY LEASINGU 

Zalety leasingu

  • rata leasingu traktowana jest jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej, zatem może być odliczona od podatku dochodowego
  • finansowanie to można uzyskać od 1 dnia prowadzenia działalności – w przeciwieństwie do kredytu, w przypadku którego wymagane jest minimum 12 miesięcy
  • proces uproszczony: leasing do 100 000,00 zł jesteśmy w stanie uzyskać na uproszczonych warunkach. Leasingodawca weryfikuje bazy takie jak : KRD oraz BIK, nie uwzględnia on w przypadku tej metody pełnej dokumentacji finansowej, dlatego też proces uzyskania leasingu jest dużo szybszy
  • leasing samochodu związany jest także z atrakcyjnymi produktami na stawkach preferencyjnych takich jak : ubezpieczenie samochodu, pakiet assistance, wymiana opon

Wady leasingu

  • sankcje zawarte w umowach leasingu, stosowane w przypadku zalegania ze spłatą rat
  • Ty, jako leasingobiorca nie możesz dokonywać pewnych zmian w samochodzie – z wyłączeniem podstawowych napraw
  • konieczność zakupienia pełnego ubezpieczenia OC oraz AC przez cały okres trwania leasingu
  • leasing samochodu może wiązać się z pewnymi ograniczeniami w korzystaniu z niego : nie można powierzać pojazdu osobom trzecim, należy korzystać jedynie z autoryzowanych serwisów samochodowych wskazanych przez leasingodawcę oraz określony roczny limit kilometrów 
  • nieprzewidziane opłaty : przykładowo może być to sytuacja, w której mamy kontrolę policji naszego pojazdu do 3.5 tony i wówczas w tym wypadku firma leasingowa jest zobligowana do udostępnienia informacji o przedsiębiorcy – taka usługa zostanie rozliczona z nami na fakturze
  • na czas trwania umowy leasingu, to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

PRZEDMIOTY LEASINGU

Katalog tych przedmiotów jest otwarty i dostosowywany przez firmy leasingowe do aktualnej sytuacji na rynku. Dawniej leasing kojarzył się nam głównie z samochodami. Aktualnie możemy leasingować naprawdę nieorganiczną liczbę przedmiotów. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Leasingi pojazdów do 3,5t

W grupie tej znajdują się samochody – zarówno nowe, jak i używane, motocykle, czy samochody ciężarowe do 3,5t. Miesięcznie w 2019 roku leasingów tylko w tej grupie udzielono na około 2,7 mld PLN. 

Transport ciężki

Oczywiście nie mogło zabraknąć również ciągników samochodowych, czy naczep, które są najczęściej finansowane. Należy również pamiętać, że znajdziemy w tej grupie leasingi na maszyny rolnicze, czy koparki. Kwota miesięczna udzielonych leasingów to około  1,7 mld PLN.

Maszyny i inne urządzenia

Podobnie jak w transporcie ciężkim suma udzielonych leasingów to 1,8 mld PLN miesięcznie, a do tej grupy zaliczamy wszelkie maszyny, w tym duże budowlane, czy specjalistyczne do warsztatów produkcyjnych. Jednak coraz częściej przedmiotami leasingów są komputery, sprzęt medyczny, drukarki, myjnie samochodowe, a nawet telefony, czy fotowoltaika

Nieruchomości i inne

Ta grupa to już nisza na rynku, ponieważ leasing nieruchomości jest popularną formą w Polsce i odpowiada miesięcznie za około 45 mln leasingów. W kategorii inne zaliczone są leasingi samolotów, pociągów, czy statków – odpowiadają one za nieco więcej niż leasing nieruchomości, ponieważ ich udział wynosi 55 mln miesięcznie.

LEASING

Leasing samochodów i maszyn używanych

Finansowanie używanej maszyny jest bardzo silnie powiązane z jej wiekiem. Nie chodzi tu jedynie o leasing samochodów używanych, ale także leasing maszyn. Wiek nie może przekraczać 8 lat po zakończonej umowie leasingu. Jak możemy odnieść to do praktyki?

Leasing maszyny, która ma 3 lata jest możliwy, ale maksymalnie na 5 lat . Zdarzają się także firmy, które po dokonaniu własnych wycen przedmiotu są wstanie ten okres wydłużyć.

LEASING CZY KREDYT

Jeden z największych dylematów przedsiębiorcy – leasing czy kredyt? Możemy zapytać jeszcze inaczej – leasing, kredyt czy faktoring? Z doborem produktów finansowych jest tak jak z dobraniem okularów u okulisty. Nie liczy się jedynie cel i sam fakt tego, żeby posiadać produkt, ale przede wszystkim czerpać z niego wymierne korzyści. Od początku istnienia bloga, mówimy o uświadamianiu – musisz wiedzieć, że wybór formy finansowania zawsze przyniesie skutki dla Twojej działalności i dla samego Ciebie. Nie skupiaj się jedynie na najszybszym pozyskaniu przedmiotu, ale przewiduj czym zwiąże Cię umowa, którą podpiszesz.  Przedmiot, który chcesz zleasingować – ma przynieść Ci on zysk, umożliwić zwiększenie produkcji lub pracy i koszty jakie wygeneruje umowa, którą podpiszesz nie mogą zabierać cały czas Twojego zysku jaki wypracujesz z danej maszyny.

Zastanów się kilka razy lub porozmawiaj z ekspertem finansowym. Być może zaoszczędzisz sporo pieniędzy, spokoju, a nawet więcej siwych włosów pozostanie jeszcze na Twojej głowie 🙂

Leasing jest produktem, który otrzymasz

  • na start swojej działalności gospodarczej
  • często bez pokazywania dokumentów finansowych
  • najprawdopodobniej drożej niż kredyt inwestycyjny
  • na czas trwania umowy to leasingu
  • szybciej niż kredyt
LEASING

Warunki uzyskania kredytu

  • na lepszych warunkach
  • nie odliczysz pełnej raty od podatku dochodowego
  • cały proces trwa dłużej niż proces leasingu
  • bank wymaga prowadzenia działalności od 12 miesięcy
  • Leasingodawca zweryfikuje dokumenty finansowe Twojej firmy
  • możesz zostać obarczony kosztami prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu niż przewiduje umowa kredytu firmowego – zazwyczaj jest to ok 3,00 %
  • bank najczęściej nie weryfikuje na co przeznaczasz środki kredytu. Dzięki temu nie będzie wymagał weryfikacji przedmiotu, który chcesz zleasingować i to Ty jesteś wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

Warunki uzyskania faktoringu

Faktoring to kolejna forma finansowania. Jedna z najmniej popularnych, ale być może warto się zastanowić – czy w przypadku Twojego biznesu, nie byłaby najkorzystniejsza? Na faktoring przeznaczyliśmy osobny artykuł na blogu i serdecznie Cię do niego zapraszamy.

LEASING OPERACYJNY, A FINANSOWY  - RODZAJE LEASINGÓW

Leasing operacyjny

Zwany także bieżącym. Forma umowy zobowiązuje leasingodawcę do zaliczenia przedmiotu leasingu do swojego majątku, a nie Twojego majątku jako przedsiębiorcy. Co więcej, leasing operacyjny możesz rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu w wysokości miesięcznej raty. Umowa na leasing operacyjny może także obligować Cię do uiszczenia wpłaty własnej, co ważne może być ona ujęta jednorazowo.

Leasing finansowy 

Zwany także kapitałowym. W tym wypadku do kosztów uzyskania przychodów korzystający może zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingu. Leasingobiorca zalicza także przedmiot leasingu do własnego majątku i to na nim spoczywa obowiązek dokonania odpisów amortyzacyjnych. Leasing finansowy pozbawiony jest także wniesienia opłaty wstępnej w umowie leasingu.

Co wybierzesz dla swojej firmy? – leasing operacyjny, a finansowy? Jak widzisz na podstawie wymienionych wyżej różnic – to zupełnie inne formy leasingu, a przede wszystkim o różnych skutkach wobec Ciebie. Dlatego nie można traktować tych nazw zamiennie. Determinantą przy wyborze na pewno będą koszty, gdyż będą one na początku mniejsze w przypadku leasingu operacyjnego. Leasing operacyjny jest najczęstszą formą wybieraną przez ok 80,00% przedsiębiorców w Polsce.

Jest jeszcze bardzo ważny aspekt, który należy poruszyć przy dywagacji leasing operacyjny, a finansowy. Przedsiębiorca, który zawiera na leasing operacyjny dolicza VAT do każdej raty leasingowej. Natomiast leasing finansowy, zobowiązuje do zapłaty całości podatku VAT

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny jest mniej popularna od klasycznego leasingu i także znacznie się od niego różni. Głównym celem leasingu zwrotnego jest zwiększenie kapitału obrotowego firmy. Dzieje się to w taki sposób, iż leasing zwrotny uwalnia zamrożone przez przedsiębiorce środki. W praktyce – zakupiłeś maszynę, na którą przeznaczyłeś 120 000,00 zł własnych środków. Chciałbyś odzyskać te środki i zainwestować w inny cel, więc sprzedajesz maszynę firmie leasingowej. W ten sposób wraz z chwilą sprzedaży oraz zawarcia umowy leasingu – właścicielem jest firma leasingująca, a użytkownikiem dalej pozostajesz Ty.

Leasing zwrotny umożliwia zachowanie płynności finansowej ale także ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa, ponieważ w trakcie całej procedury Twoja maszyna dalej stoi u Ciebie w firmie. Nierzadko leasing zwrotny w chwilach kryzysu był rozwiązaniem umożliwiającym pozyskanie finansowania bez zaciągania kredytu.

LEASING - PODSUMOWANIE

Dobrnęliśmy do końca artykułu! Mamy nadzieję, że rozumiesz już czym jest leasing i potrafisz odróżnić go od kredytu gotówkowego. Twoja wiedza po przyswojeniu powyższej wiedzy powinna umożliwić Ci podjęcie wstępnej decyzji, który produkt byłby najlepszy dla Twojej firmy. Nie zapomnij skonsultować się ze swoim księgowym/doradcą podatkowym, którzy wskażą Ci jakie skutki niesie dla Twojej aktualnej sytuacji finansowej wybór jakiego dokonasz. My także bardzo chętnie pomożemy Ci bezpłatnie dobrać produkt z dostępnych ofert na rynku. Jeśli masz pytania – zostaw do siebie kontakt poprzez nasz formularz kontaktu.

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

 

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

4 comments on “LEASING – KOMPENDIUM WIEDZY

  • Dominik pisze:

    Zastanawiałem się właśnie jakie korzyści podatkowe może dać leasing. Podobno zależy to od tego który rodzaj leasingu wybierzemy, jaki środek trwały chcemy sfinansować i też w jaki sposób rozliczamy się z podatku dochodowego.

  • Redakcja UbezpieczamyAuto pisze:

    Sfinansować zakup samochodu w leasingu mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni w ramach tzw. leasingu konsumenckiego. Jednocześnie takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami w kontekście ubezpieczenia auta.

  • Redakcja NajtaniejuAgenta.pl pisze:

    To naprawdę wygodne rozwiązanie teraz dostępne dla każdego. Dużą zaletą jest przede wszystkim elastyczność jeśli chodzi o wybór przedmiotu leasingu. Chyba najczęściej decydują się na to osoby planujące zakup nowego samochodu.

  • Maja pisze:

    Dużo też zmieniło się przez sytuację na świecie. Została uchwalona ustawa, która nakazuje bankom udzielenie bezpłatnych wakacji kredytowych klientom dotkniętym pod względem ekonomicznym skutkami pandemii.

Dodaj komentarz