https://czlowiekkontrabank.pl/
Historia PIT w Polsce sięga 26 lipca 1991 r. kiedy wprowadzone pierwsze progi podatkowe, które zaczęły obowiązywać od 1992 roku. Do dziś każdy obywatel, który posiada dochody musi rozliczyć swój podatek dochodowy w corocznym PIT. Powszechnie wiadomo, że nasze podatki finansują działalność naszego Państwa, jednak na przełomie lat wysokość progów podatkowych zmieniała się. W dzisiejszym artykule dowiesz się o:
Historia progów podatkowych w Polsce zaczyna się od roku 1992. Wtedy wprowadzono 3 progi podatkowe zależne od osiąganych dochodów. Oznacza to, że również historia PIT zaczęła się w 1992 roku. Jak widać, dla najbogatszych Polaków nie było to proste, ponieważ w pewnym momencie ich podatek wynosił, aż 45%! Trzeba do tego jeszcze doliczyć obowiązkowe składki społeczne i finalnie osoby te zarabiały netto mniej niż połowę!
Ważna zmiana w historii PIT nastąpiła w 2009 roku kiedy zmieniono progi podatkowe i zlikwidowano 3 próg, którego nie ma, aż do dziś. Tylko teoretycznie, ponieważ od 2019 roku osoby zarabiający powyżej 1 mln muszą odprowadzić podatek solidarnościowy, który wynosi dodatkowo 4% – ma on być przekazywany na Fundusz Solidarności na rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych.
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!
Progi podatkowe w Polsce w 2019 roku zostały zmienione od 1 października. Dokładnie został obniżony 1 próg podatkowy z 18% na 17,75%. Jak wygląda to w praktyce? [su_table responsive=”yes” alternate=”YES”]
Kwota | Podatek |
do 85 528 PLN | 17,75 % |
od 85 528 PLN | 32 % |
[/su_table]
Jak wygląda to na liczbach? W 1 progu podatkowym za każde 10 000 PLN należy zapłacić 1 175 PLN – do tej pory płaciliśmy 1 800 PLN. Drugi próg został na tym samym poziomie i jeżeli przekroczymy pułap 85 528 PLN to od nadwyżki za każde 10 000 PLN zapłacimy 3 200 PLN podatku.
W 2020 roku progi podatkowe w Polsce będą zgodne z ustawą, która została wprowadzona w październiku 2019 roku, czyli nastąpi obniżenie stawki 1 progu podatkowego do docelowych 17 % z 17,75, który obowiązywał rok wcześniej. Wszelkie aktualne informację możemy również sprawdzić na podatki.gov.
Ile zyskujemy względem roku 2019 na każdych 10 000 PLN – nasz podatek jest obniżony o 75 zł. Dużo? Należy pamiętać, że każda złotówka w budżecie domowy jest ważna, więcej móżcie przeczytać w artykule o sposobach na oszczędzanie.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
FORMULARZ KONTAKTU
Mamy nadzieję, że historia PIT w Polsce jest teraz dla Ciebie już czytelniejsze, a sam artykuł był dla Ciebie ciekawy.
Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.
OSTATNIE WPISY NA BLOGU
Komentarze
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Działamy pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego
Numer posiadanych przez nasz uprawnień: RPK037044