fbpx

IKZE 2019 – podatek mniejszy o 1800 PLN

IKZE 2019
13 grudnia 2019

IKZE 2019 hasło to zyskuje na popularności wraz z końcem roku większość z nas pochłonięta jest bieganiem za świątecznymi prezentami oraz tworzeniem noworocznych postanowień. Zakończenie roku finansowego dla przeciętnego Kowalskiego kojarzy się z przykrym obowiązkiem pamiętania dat do rozliczenia PIT-u i zazwyczaj na tym się kończy.  Jeśli jednak tutaj jesteś, to znaczy, że chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach – dokładnie o IKZE, ponieważ jest to ostatni moment kiedy możemy skorzystać z ulg przypadających za skorzystanie z IKZE w 2019 roku. Nasz PIT musimy rozliczyć do końca kwietnia i dopiero wtedy zastanawiamy się, jak zmniejszyć nasz podatek za poprzedni rok, niestety to już za późno. W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Co to jest IKZE
  • Jak działa IKZE
  • Jakie są limity IKZE

IKZE 2019 - INDYWIDUALNE KONTO ZABEZPIECZENIA EMERYTALNEGO

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego potocznie nazywane IKZE powstało w celu dodatkowego zabezpieczenia naszej emerytury. Od 2012 roku możemy wpłacać nasze oszczędności z myślą o emeryturze na odpowiedni program IKZE – realizowany przed wybrane podmioty. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego mogą oferować:

  • fundusze inwestycyjne,
  • podmioty prowadzące działalność maklerską, a więc domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
  • zakłady ubezpieczeń na życie,
  • banki,
  • dobrowolne fundusze emerytalne utworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne

Najważniejszą rzeczą w IKZE jest pierwsze słowo, czyli INDYWIDUALNE, ponieważ to my zarządzamy pośrednio naszymi środkami i w razie potrzeby mamy do nich dostęp – ogromna różnica w porównaniu do ZUS. Limit, który możemy wpłacić na nasze konto ustalany jest co roku – limit IKZE w 2019 roku wynosi 5 718 PLN. Właśnie 5 718 PLN możemy odliczyć od naszego PITu i zyskać nawet 1 800 PLN za skorzystanie z programu!

IKZE 2019

JAK DZIAŁA IKZE

1. Etap oszczędzania

Wiemy już co to jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i na czym oparte jest działanie tego programu. Zatem jak w praktyce?

  1. Wybór instytucji
    Załóżmy, że zakładamy w swoim banku nasze konto IKZE. Większość banków ma swoje programy IKZE, natomiast te, które nie mają współpracują z TFI (Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnymi). Pamiętaj, możesz mieć tylko jedno konto IKZE! Dodatkowo możesz skorzystać z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego bezpośrednio z TFI. Niektóre instytucje pobierają różne opłaty, więc należy wybrać odpowiednią firmę.
  2. Wybór odpowiedniego funduszu
    Po założeniu Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego musimy zdecydować, gdzie chcemy lokować nasze środki, które otrzymamy dopiero na emeryturze. W tym czasie nasze oszczędności muszą być cały czas pomnażane, aby przez te lata zwiększyć nasz kapitał emerytalny. W tym miejscu pojawia się pierwszy problem – w co warto lokować nasze środki? Odpowiedź może być banalna, ponieważ nasze oszczędności są lokowane w fundusze inwestycyjne. Uwaga! Funduszy inwestycyjnych jest kilkanaście rodzajów i dziś nie będziemy opisywać ich specyfikacji jednak są 2 najważniejsze zasady!
    • Im większe ryzyko, tym większy potencjalny zysk
    • Żaden fundusz inwestycyjny nie gwarantuje zysku

    Pamiętaj, że w każdym momencie możesz zmienić fundusz na bardziej bezpieczny lub bardziej agresywny – często mamy dostęp internetowy do naszego konta i możemy to zrobić sami w domu. Warto także porównać sobie na niezależnej stornie fundusze analizy.pl

  3. Wybór częstotliwości i kwoty wpłaty
    Następnie po wyborze instytucji, która oferuje IKZE i odpowiedniego funduszu pojawia się drugi problem. Musimy zdecydować jaką kwotę będziemy przelewać na nasze konto – góry limit IKZE jest ustalony, ale dolny wynosi tylko 50 PLN. Warto zastanowić się również nad częstotliwością wpłat – jest tu pełna swoboda i liczy się suma roczna.
  4. Odliczenie IKZE od PIT
    Ostatni etap jest najprzyjemniejszy, czyli możemy odliczyć IKZE od PITu – więcej przeczytasz w punkcie o korzyściach z IKZE, a dokładną kwotę możesz obliczyć za pomocą naszego kalkulatora.

2. Etap wypłacania

W tym etapie będziemy korzystać z naszych oszczędności. Po wszystkich latach, w których odkładaliśmy systematycznie nasze oszczędności możemy wypłacić nasze środki po spełnieniu poniższych warunków:

  • osiągnięcie 65 roku życia
  • dokonywania wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego co najmniej przez 5 lat
  • wypłata w ratach będzie następować przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w ramach IKZE był krótszy
  • wypłata środków zgromadzonych na IKZE podlega opodatkowaniu w stawce 10,00%

Oznacza to, że naszą zgromadzoną kwotę możemy wypłacić przez 10 lat, ale możemy sobie to rozłożyć na dłuższy okres. Przybliżoną wartości swojej dodatkowej emerytury możesz obliczyć za pomoc naszego kalkulator IKZE, do którego dostęp uzyskasz zapisując się do naszego newslettera.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

KORZYŚCI Z IKZE

1. Ulgi podatkowe 2019

Nie ukrywajmy, że jest to największa korzyść z IKZE! W 2019 roku limit wpłat wynosi 5 718 PLN – tyle możemy odliczyć od naszego PITu. Ile pieniędzy fizycznie zostaje w naszym portfelu? W zależności od progu opodatkowania – w pierwszym progu możemy odliczyć prawie 1 015 zł, a jeżeli płacimy wyższy podatek i znajdujemy się w drugim progu to możemy odliczyć, aż 1 800 PLN

2. Większa emerytura

Jeżeli zdecydowalibyśmy się odkładać rocznie 5 400 PLN, czyli miesięcznie 450 PLN możemy zgromadzić kwotę ponad 400 000 PLN przez 40 lat! Co daje nam około 3 000 PLN dodatkowej emerytury przez 10 lat. Dokładnie można to wyliczyć w naszym kalkulatorze, który jest dostępy w newsletter.

3. Dostęp do środków na koncie IKZE

Jak wspominaliśmy wcześniej – dostęp do środków mamy cały czas. W związku z tym, że nie wiemy czy kiedyś pilnie nie będziemy potrzebować pieniędzy jest to ogromna korzyść, ponieważ w razie potrzeby możemy wypłacić zgromadzone środki do kilku dni wraz z odsetkami. Oczywiście musimy tę kwotę doliczyć wtedy do PITu i zapłacić za nią podatek, więc nici z naszego planu skorzystania z ulgi podatkowej 🙁 Natomiast w kryzysowych sytuacjach dostęp do naszych środków może być nadrzędny w stosunku do wspomnianej ulgi.

4. Brak podatku

Podatek od dochodów kapitałowych w Polsce wynosi 19%, czyli od każdego zysku z lokaty, konta oszczędnościowego i podobnych instrumentów musi zapłacić podatek. W IKZE nie ponosimy tego podatku. 

5. Dziedziczenie IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego są dziedziczone, wiec w razie naszej śmierci środki otrzymują nasi najbliżsi. Muszą oni wtedy zapłacić 10,00% ryczałtu za wypłatę, czyli tak jak my po osiągnięciu 65 roku życia.

IKZE 2019

LIMITY IKZE na przełomie lat

Limity IKZE od 2013 roku wynoszą 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy limity IKZE z poprzedni lat i na rok 2020.

 

ROKKWOTA
IKZE limit 20206 272,40 PLN
IKZE limit 20195 718 PLN
IKZE limit 20185 331,60 PLN
IKZE limit 20175 115,60 PLN
IKZE limit 20164 866 PLN
IKZE limit 20154 750,80 PLN
IKZE limit 20144 495,20 PLN

 

KALKULATOR IKZE 2019

Ile tak naprawdę musimy wpłacić, aby zgromadzić wymarzoną kwotę i jakiej wysokości uzyskamy zwrot z podatku? Najlepszym narzędziem do tego będzie nasz kalkulator IKZE, który umożliwi wyliczenie wszelkich wartości. Kalkulator IKZE został specjalnie stworzy przez Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk dla czytelników Bloga Człowiek Konta Bank. Kalkulator możecie otrzymać po dołączeniu do naszego newslettera. Jak widać na poniższym zdjęciu mamy możliwość wyliczenia wszelkich wartości naszego konta Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego .

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

PODSUMOWANIE IKZE 2019

Wiecie jak funkcjonuje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i możecie dokonać świadomego wyboru. Warto zabezpieczyć już teraz swoją emeryturę, ponieważ im prędzej zaczniemy oszczędzać – tym większą kwotę możemy uzyskać! Pamiętaj o rozsądnym wyborze firmy, w której otworzymy nasze konto i funduszu inwestycyjnego. Sami korzystamy z IKZE, ale oprócz bezpiecznej przyszłości motywuje nas zwrot z podatku, który odzyskujemy w każdym roku!

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz