fbpx

Leasing, a podatek dochodowy

Leasing a podatek dochodowy
26 lipca 2021

Każda osoba, która zastanawia się nad leasingiem porusza kwestie wpływu leasingu na podatek dochodowy. W związku z tym naszym artykule przedstawimy wpływ leasingu na podatki – czyli jak zrobić, żeby płacić ich jak najmniej!

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby przed wyborem leasingu ZAWSZE porozmawiać ze swoją księgową, a najlepiej z doradcą podatkowym! 

leasing a podatek dochodowy

Zaczynajmy od tego, że leasing jest zawsze kosztem dla przedsiębiorcy, który możemy zaksięgować i tym samym obniżyć podatki. Oczywiście jeżeli nie jesteśmy na ryczałcie, na którym nie księgujemy żadnych kosztów. W każdym innym przypadki korzyści wynikające z leasingu zależą od kilku czynników.

 • Forma leasingu – do wyboru mamy leasing operacyjny i finansowy
 • VAT – czy jesteś płatnikiem VAT
 • Formy rozliczenia podatku dochodowego

Forma leasingu a podatek dochodowy

Leasingu finansowego a podatek

Leasing finansowy umożliwia odliczenia nam:

 • VAT – podatek VAT naliczany jest z góry od całej kwoty i podlega on odliczeniu. Stawka ta wynosi 8,00%. 
 • Rata leasingu – tylko część odsetkowa raty leasingu podlega odliczeniu od podatku dochodowego.
 • Amortyzacja – Możliwe jest także amortyzowanie przedmiotu leasingu zgodnie z odpowiednią stawką.

Leasingu operacyjnego a podatek

Leasing operacyjny umożliwia odliczenie:

 • VAT – 23,00% tyle wynosi stawka jaką objęty jest leasing operacyjny. Podatek naliczany jest od każdej raty leasingowej i w całości polega odliczeniu od podatku VAT, który przedsiębiorca ma do zapłaty. Oczywiście w przypadku kiedy posiadacz leasingu jest płatnikiem VAT.
 • Rata leasingu – całą ratę leasingu netto oraz opłata wstępna mogą być odliczone od przychodów i tym samym mogę pomniejszyć podatek dochodowy.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

Podatek VAT a Leasing

W przypadku podatku VAT najważniejsze pytanie to czy jesteś aktywnym płatnikiem VAT

Jeżeli jesteś aktywnym płatnikiem VAT to VAT z leasingu niezależnie od leasingu finansowego czy operacyjnego odliczasz 100% od podatku VAT od VATu, który masz do zapłaty. 

W sytuacji kiedy nie jesteś płatnikiem VAT to VAT odliczasz tylko od przychodu. Dzięki temu zmniejszasz finalnie dochód. 

Forma rozliczenia podatku dochodowego a leasing

W zależności od wyboru leasingu operacyjnego czy finansowego możemy odliczyć cześć odsetkową w przypadku finansowego lub całą ratę netto w operacyjnym od przychodu. Pozwala nam to zmniejszyć realnie podatek dochodowy. Zatem nasz finalny zysk zależy od formy, której rozliczamy podatek dochodowy i tak w przypadku leasingu operacyjnego dla:

 • Spółek do 1,2 mln euro dochodu rocznego na każde 10 000 PLN raty netto obniżamy podatek o 900 PLN. Stawka podatku wynosi 9%.
 • Spółek od 1,2 mln euro dochodu rocznego na każde 10 000 PLN raty netto obniżamy podatek o 1 900 PLN
 • Jednoosobowej działalności i spółek cywilnych w zależności od formy opodatkowania:
  • Stawka ogólna I próg  –  na każde 10 000 PLN raty netto obniżamy podatek o 1 700 PLN. Stawka podatku wynosi 17%.
  • Stawka ogólna II próg  –  na każde 10 000 PLN raty netto obniżamy podatek o 3 200 PLN. Stawka podatku wynosi 32%.
  • Liniowa stawka – na każde 10 000 PLN raty netto obniżamy podatek o 1 900 PLN. Stawka podatku wynosi 19%.
  • Ryczałt – w przypadku ryczałtu nie obniżysz podatku dochodowego.

Jeżeli wybierzemy leasing finansowy to oszczędności na podatku liczymy w podobny sposób tylko nie od kwoty netto raty tylko od części odsetkowej raty. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

leasing a podatek dochodowy - PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że znasz już podstawy jeżeli chodzi o rozliczenia leasingu w kosztach. Jednak powtórzymy jeszcze raz, każdą decyzję skonsultuj ze swoim księgowym czy doradcą podatkowym! Artykuł ma za zadanie pokazać pewne prawidłowości, ale niestety przepisy zmieniają się w Polsce tak szybko, że za jakiś czas może nie być aktualny.

Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny. Jeżeli jesteś w trakcie szukania leasingu umów się z nami na konsultację, a pomożemy wybrać Ci najlepszą opcją właśnie dla Ciebie. Z naszą pomocą możesz sporo zaoszczędzić i dostać taki leasing jaki potrzebujesz. Nasza pomoc jest bezpłatna  – zapraszamy 🙂

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz