fbpx

Oprocentowanie kredytu stale czy zmienne

oprocentowanie stałe czy zmienne kredytu
21 października 2019

Podczas wyboru kredytu musimy podjąć decyzję czy oprocentowanie stałe czy zmienne kredytu? Jest to bardzo ważnym elementem, który zawsze należy przeanalizować przy wyborze parametrów kredytu. Niedawno z artykułu co to jest RRSO mogliście się dowiedzieć, że maksymalne oprocentowanie kredytu wynosi obecnie 10,00%. Dziś przyjrzymy się dokładnie czym jest oprocentowanie kredytu, z czego się składa i jakie wybrać – oprocentowanie stałe czy zmienne? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

OPROCENTOWANIE KREDYTU STAŁE CZY ZMIENNE - ważny wybór

Obecnie mamy do czynienia z dwoma możliwościami, czyli wybór pomiędzy stałym i zmiennym oprocentowaniem.

Pierwszą opcją jest kredyt ze stałym oprocentowaniem, jak się pewnie domyślasz oznacza to, że przez określony czas Twojej umowy kredytu oprocentowanie nie może się zmienić.

Drugą opcją jest kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu jest oparte na dwóch składowych. Marża banku i WIBOR to elementy, które tworzą oprocentowane zmienne, które obecnie występuje najczęściej przy wszelkich kredytach.

Marża Banku to  nic innego jak zarobek banku. Jest ona stała przez cały okres kredytowania. WIBOR to wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, czyli wysokość oprocentowania pożyczek, w jakiej banki są gotowe udzielić finansowania innym bankom komercyjnym. Najczęściej jest stosowany WIBOR 3M (3 miesięczny), którego oprocentowanie przez ostatnie lata możemy zaobserwować rekordowo niskie, ponieważ oscylują w przedziale 1,68%- 1,73%. Aktualny WIBOR możemy sprawdzić na stornie MONEY.PL.

W związku z pandemią WIBOR został obniżony. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

OPROCENTOWANIE KREDYTU STAŁE CZY ZMIENNE​ -KREDYT ZE STAŁYM OPROCENTOWANIEM

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - zalety

Należy zacząć, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest zabezpieczeniem na czas kryzysu na rynku finansowym. W trakcie kryzysu na polskim rynku finansowym Rada Polityki Pieniężnej, musi podnieść stopy oprocentowania i tam samym WIBOR idzie mocno w górę. Mając kredyt ze stałym oprocentowaniem podwyżki nas nie dotyczą i dzięki temu unikniemy raty nawet o kilkaset złoty większej!

Kredyt ze stałym oprocentowaniem - wady

Kredyt ze stałym oprocentowaniem ma oczywiście swoje wady. Pierwszą z nich jest cena kredytu względem kredytów o zmiennym oprocentowaniu w momencie podpisywania umowy. Tak jak pisaliśmy, jest to zabezpieczenie na gorszy czas, natomiast w normalnych okolicznościach kredyt jest droższy, niż przy zmiennym oprocentowaniu. Banki próbują zminimalizować ewentualny mniejszy zysk lub stratę na Twoim kredycie przy wyższym stopach. Dodatkowo, nie każdy bank oferuje kredyt o stałym oprocentowaniu. Wynika to z tego, że oprocentowanie tych kredytów w czasie kryzysu na rynkach finansowych jest oderwane od rzeczywistości, czyli zamiast 9% Klient dalej ma oprocentowanie 5% w związku z tym banki na tym nie zarabiają. Kolejną wadą kredytu ze stałym oprocentowaniem jest czas, na który banki godzą się na stałe oprocentowanie. Zazwyczaj przy kredytach hipotecznych mamy zazwyczaj możliwość zamrożenia oprocentowania tylko na 5 lat.

OPROCENTOWANIE KREDYTU STAŁE CZY ZMIENNE​

OPROCENTOWANIE KREDYTU STAŁE CZY ZMIENNE​ - KREDYT ZE ZMIENNYM OPROCENTOWANIEM

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem - zalety

Przede wszystkim kredyt ze zmiennym oprocentowaniem  jest znacznie tańsze, niż oprocentowanie stałe. W czasach, gdzie nie mam do czynienia z krachem na giełdach, globalnym kryzysem finansowym oprocentowanie zmienne jest zawsze tańsze. Dodatkowo jeżeli podpiszemy umowę, gdy WIBOR jest większy, a nastąpi obniżenie WIBORu to tym samym będziemy płacić mniej za nasz kredyt – miła niespodzianka! Zmienne oprocentowanie kredytu jest najczęściej preferowana przez banki.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem - wady

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem ma jedną dużą wadę. Jak sama nazwa wskazuje jest to zmienność – nigdy nie wiemy ile może wynosić nasze oprocentowanie. W tym przypadku musimy liczyć się ze zwiększeniem raty nawet o kilkaset złoty!

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

OPROCENTOWANIE KREDYTU STAŁE CZY ZMIENNE ​ - PODSUMOWANIE

W dzisiejszym artykule pokazaliśmy z czego składa się oprocentowanie kredytu. Już wiesz czym jest WIBOR i marża banku! Dodatkowo pokazaliśmy wady i zalety oprocentowania zmiennego i stałego. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które oprocentowanie jest lepsze – każdy kredyt należy przeanalizować indywidualnie!

Jeżeli poszukujesz kredytu i zastanawiasz się nad najkorzystniejszym oprocentowaniem to możemy Ci pomóc. Mamy w ofercie wszystkie banki i dla naszych Klientów znajdujemy najlepszą propozycję, wystarczy uzupełnić powyższy formularz kontaktu.

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas..

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

2 comments on “Oprocentowanie kredytu stale czy zmienne

Dodaj komentarz