Kredyt hipoteczny jaki wkład własny

KREDYT HIPOTECZNY JAKI WKŁAD WŁASNY
24 stycznia 2022

Wkład własny jest nieodłącznym elementem, który należy omówić kiedy wybieramy kredyt hipoteczny. Niestety konieczność posiadania własnego wkładu stanowi częsty problem dla przyszłych kredytobiorców.  Dzisiaj omówimy szczegółowo:

  • co to jest wkład własny w kredycie hipotecznym
  • co wprowadziła rekomendacja S
  • jaki jest wymagany wkład własny w 2022 roku
  • omówimy 10% wkładu własnego
  • sprawdzimy czy działka budowlana może być wkładem własnym
  • jak wygląda wkład własny w euro

Co to jest wkład własny w kredycie hipotecznym

Wkład własny są to nasze oszczędności, które zostaną przeznaczone na zakup nieruchomości. Różnicę pomiędzy kwotą transakcji, a naszym wkładem własnym bank uzupełni kredytem.

Banki preferują wysoki wkład własny, który obniża ryzyko nieodzyskania pożyczonych pieniędzy.  Największe korzyści dla banku wynikają z wysokiego wkładu własnego, co przedstawi poniższy przykład:

Wartość nieruchomości: 500.000 PLN 

Wymagany wkład własny: 100.000 PLN

Kwota kredytu: 400.000 PLN

W skrajnej sytuacji, np. w momencie wypowiedzenia przez bank kredytu i zlicytowania mieszkania przez komornika bank posiada bufor bezpieczeństwa w postaci 100.000 PLN i nawet jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana poniżej wartości rynkowej to bank odzyska pożyczone 400.000 PLN.

Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego względem wkładu własnego

Komisja Nadzoru Finansowego, aby uniknąć sytuacji niespłacanych kredytów wprowadziła rekomendację S dla banków, która wymaga przy kredytach hipotecznych 20% wkładu własnego. W praktyce oznacza to LTV na poziomie 80% – przykład powyżej. 

Wkład na poziomie 20% może oznaczać brak możliwości skorzystania z kredytów hipotecznych dla wielu osób. W związku z tym większość banków pozwala na 10% wkładu własnego. Mniejszy wkład wiąże się z dodatkowym ubezpieczeniem od niskiego wkładu do momentu osiągnięcia 20% wkładu własnego.  

Kredyt hipoteczny - wkład własny 2022 rok

W 2022 roku wkład własny w kredycie hipotecznym jest zależny od nieruchomości, ale w większości banków znajdziemy oferty z wkładem na poziomie 10%. Każdy z banków wymaga innego wkładu własnego w zależności od nieruchomości. Oznacza to, że banki bardziej liberalne udzielają kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu oraz kredyt na budowę domu niż na zakup działki budowlanej, przy której banki zazwyczaj wymagają posiadania większego wkładu własnego. 

Podsumowując, kredyt hipoteczny w 2022 roku możesz otrzymać już z 10% wkładem własnym! 

EKSPERT FINANSOWY

Ekspert kredytowy Gdańsk

Kontakt bezpośredni: 

Łukasz Woźniczko
Ekspert Finansowy
Telefon:   789 562 848
Email: kontakt@czlowiekkontrabank.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 789 562 848

FORMULARZ KONTAKTU​

10% wkład własny przy kredycie hipotecznym

10% wkład własny przy kredycie hipotecznym jak wspomnieliśmy jest oczywiście możliwy. Często to jedyna możliwość dla przyszłych kredytobiorców, aby otrzymać kredyt, ponieważ przy obecnych cenach nieruchomości wkład na poziomie 20% mógłby być nie osiągalny. 

Niestety 10% wkładu własnego wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Poniżej przedstawiamy koszty, które należy uwzględnić przy wyborze kredytu z mniejszym wkładem:

  • większa kwota kredytu – oczywiście banalny element, który trzeba jednak uwzględnić ponieważ przy nieruchomości na 500.000 nasz kredyt jest większy o 50.000 PLN
  • ubezpieczenie od niskiego wkładu – do momentu, w którym osiągniemy nasz wkład własny w nieruchomości na poziomie 20% poprzez spłacanie rat kredytu i pomniejszanie co miesiąc kapitału kredytu będzie występowała podwyższona marża. W zależności od banku w granicach 0,2% rocznie.
  • większa marża kredytu – jeżeli nie wnosimy od razu 20% wkładu własnego bank oferuje nam droższy kredyt przez cały okres kredytowania. Znów mówimy o większej marży w granicach 0,3% w skali roku.

Czy działka może być wkładem własnym w 2022?

Częstym pytaniem podczas spotkań z Klientami, którzy zaczynają szukać kredytu hipotecznego na budowę domu jest pytanie czy działka może być wkładem własnym? Odpowiedź  jest pozytywna – banki akceptują działkę jako wkład własny!

W praktyce oznacza to, że jeżeli mamy działkę o wartości 100.000 PLN możemy się starać bez dodatkowych pieniędzy o kredyt w wysokości nawet 900.000 PLN. Zatem posiadcze działek nie muszą martwić się już o wkład własny.

Czy pieniądze z kredytu gotówkowego mogą stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego?

Klienci, którzy mają dużą zdolność kredytową, a nie mają własnych oszczędności rozważają wzięcie kredytu gotówkowego, aby spełnić wymagania wkładu własnego. 

NIE, NIE NIE!!!

Nie bierzemy kredytu gotówkowego na wkład własny ponieważ cała nasza historia kredytowa znajduje się w raporcie BIK. Dodatkowo banki często wymagają dołączenie do wniosku kredytowego wyciągi z rachunków bankowych i dla doświadczanego analityka nie będzie żadnym problem połączenie dwóch kropek oraz odkrycie pochodzenia wkładu własnego. Niestety takie rozwiązania nie przynoszą żadnych korzyści, a powodują tylko problemy. 

 

Kancelaria Finansowa Opinie

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
2023-01-19
Gorąco plecam Pana Łukasza. Pełen profesjonalizm i zaangażowanie w pracę. U niego, nie ma że się nie da 🙂
Artur Jackowski
Artur Jackowski
2022-11-15
Szybko, Sprawnie i fachowo firma godna uwagi. Pozdrawiam P. Łukasza.
Agnieszka Kominek
Agnieszka Kominek
2022-10-06
Sprawa potraktowana priorytetowo od samego początku. Bank, w którym miałam pożyczkę robił problem od samego początku ze zwrotem prowizji i ubezpieczenia, kiedy kredyt został spłacony. Oddałam sprawę do kancelarii, sprawa została załatwiona w przeciągu kilku dni. Polecam, bo warto walczyć o swoje pieniądze.
Agnieszka Miklas
Agnieszka Miklas
2022-07-21
Serdecznie polecam. Profesjonalne podejście do klienta. Opieka na każdym etapie. Zaangażowanie i dyskrecja. Czego chcieć więcej.
Tomek Tomek
Tomek Tomek
2022-05-27
Polecamy z calego serca. W tych ciężkich czasach uzyskać kredyt to nie lada gradka a dzięki Panu Łukaszowi się udało. Współpraca przebiegała wzorowo. Pozdrawiamy Marcelina i Tomek 🙂
Marek Skrzypczyk
Marek Skrzypczyk
2022-04-20
Gorąco polecam! Miła obsługa, dzięki tej kancelarii odzyskałem pieniądze.
Witold Zniszczoł
Witold Zniszczoł
2022-03-31
Bardzo dziękuję Panu Łukaszowi za pomoc przy kredycie. Jego zaangażowanie oraz profesjonalne podejście do tematu pomogło w podjęciu decyzji. Polecam.
Karolina Raczyńska
Karolina Raczyńska
2022-03-29
Z czystym sercem polecam! Bardzo szybki kontakt, szybka analiza sytacji i konkretne rozwiązanie. Nie musiałam sama zupełnie nic robić, Pan Łukasz wszystko zorganizował i nadzorował od początku do samego końca. Możliwość kontaktu i rozmowy w każdej chwili. Dziękuję za pomoc i zdecydowanie polecam każdemu kto ma do uporządkowania swoje zobowiązania finansowe a nie ma głowy żeby o tym myśleć.
Kinga Ciemniewska-Gorzela
Kinga Ciemniewska-Gorzela
2022-02-18
Profesjonalna obsługa z ogromnym zaangażowaniem i w ekspresowym tempie a przede wszystkim skutecznie! Dziękuję bardzo panie Łukaszu

KREDYT HIPOTECZNY JAKI WKŁAD WŁASNY W EURO W 2022 roku

Gdy ubiegamy się o kredyt w walucie EURO również wkład własny będzie wymagany w EURO. Niestety nie mamy tu do czynienia z tak niskim wkładem jak w przypadku kredytu w złotówkach. Wkład własny do kredytu hipotecznego w 2022 roku wymagany jest na poziomie 30%. Jak widać wkład własny jest znacznie większy niż w standardowym procesie. 

O kredyt w walucie obcej mogą ubiegać się osoby, który otrzymują dochód właśnie w danej walucie. 

Wymagany wyższy wkład własny

Wymagany wyższy wkład własny niż 10% czy standardowe 20% może zawsze mieć miejsce. Należy pamiętać, że każdorazowo decyzję wydaje analityk i jeżeli będzie miał zastrzeżenie do nieruchomości,  wyceny nieruchomości czy sytuacji finansowej Klienta analityk może wydać decyzję pozytywną z wkładem na poziomie 30%. 

Niestety niestandardowa nieruchomość w połączeniu z trudną sytuacją Klienta może powodować konieczność posiadania większego wkładu własnego.

KREDYT HIPOTECZNY JAKI WKŁAD WŁASNY - podsumowanie

W dzisiejszym artykule opowiedzieliśmy na pytanie jaki wkład własny przy kredycie hipotecznym w 2022 roku jest wymagany

Codziennie pomagamy Klientom przy wyborze kredytów dla nich, ponieważ wiemy, że jest to bardzo poważna sprawa. Jeżeli chciałbyś skorzystać z naszej bezpłatnej pomocy zapraszam do kontaktu. Możemy umówić się na rozmowę telefoniczną, skypie czy spotkanie stacjonarne. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy w całym procesie i jedocześnie do zapoznania się z kolejnymi artykułami na blogu kredytowym, które wyjaśnią Ci wszelkie wątpliwości!

A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać i jak prowadzimy w zakładce o nas.

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button