Wskaźnik LTV – co to jest

Wskaźnik LTV

Wskaźnik LTV jest nieodłącznym elementem kredytu hipotecznego analizowanym zarówno z RRSO kredytu, wysokością raty czy okresem kredytowania. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości wiąże nas z bankiem na wiele lat, dlatego też warto dowiedzieć się – co to jest wskaźnik LTV. W dzisiejszy artykule dowiesz się:

  • Co to jest wskaźnik LTV
  • Jaka jest maksymalna wysokość LTV
  • Jak obliczyć LTV

WSKAŹNIK LTV - CO TO JEST?

Wskaźnik LTV z angielskiego Loan To Value, czyli wysokość kredytu do wartości nieruchomości, które będzie stanowić zapieczenie dla banku. LTV powstało, aby zminimalizować ryzyko udzielnych kredytów hipotecznych. Im większy wskaźnik LTV tym większe ryzyko dla banku.

W dużym uproszczeniu wynika to z tego, że jeżeli kredytobiorca nie spłaca swojego kredytu hipotecznego to bank, aby odzyskać swoje pieniądze musi sprzedać tą nieruchomość. Jeżeli LTV nie był wysoki np. 70% to przy nieruchomość wartej 100 000 PLN, wystarczy aby bank sprzedał ją za 70 000 PLN i wówczas odzyska swoje pieniądze. Jeżeli bank sprzeda nieruchomość, która stanowiła zabezpieczenie za większą kwotę niż zaciągnięty kredyt to Klient otrzymuje różnice.

W przypadku wartości LTV 95% – bank musi sprzedać nieruchomość za 95 000 PLN, co jest dużo trudniejszym zadaniem, niż w poprzednim przykładzie i trwa zdecydowanie dłużej. Oczywiście sprzedaż nieruchomości przez bank jest ostatecznością i żaden bank do tego się nie śpieszy – banki wolą się porozumieć z Klientem.

CO WYPŁYWA NA POZIOM LTV

Poziom LTV jak już wiesz to stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości. O ile wysokość kredytu jest sprawą jasną, ponieważ jest to kwota, którą otrzymujesz od instytucji finansowej – to wartość nieruchomości jest szerszym pojęciem. Co zalicza się do wartości nieruchomości? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i nieruchomości – poniżej przedstawiamy dwa przykłady.

Kupno domu lub mieszkania, a wskaźnik LTV

W przypadku zakupu mieszkania czy domu z rynku wtórnego, wartość nieruchomości w tym przypadku to kwota, na którą jest wyceniona nieruchomość, a nie kwota, za którą kupujemy! Działa to zarówno na plus i na minus. Jeżeli mamy okazję kupić mieszkanie czy dom za ceną niższą niż rynkowa to LTV będzie niższe i działa to korzystanie na nasz kredyt. Jeżeli sytuacja jest odwrotna to niestety poziom LTV będzie wyższy i skutkuje to większym wkładem własnym.

Budowa domu a wskaźnik LTV

W sytuacji budowy domu na kredyt do wartości nieruchomości zaliczamy planową wartość nieruchomości na podstawie kosztorysu, ale zaliczamy również wartość działki pod budowę domu! Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ działka często stanowi wkład własny do kredytów hipotetycznych na budowę domu. W przypadku, którym nie mamy działki to będzie wymagany od nas wkład własny od wartość domu i działki.

KALKULATOR LTV - JAK OBLICZYĆ WSKAŹNIK LTV

Wiemy już co to jest wskaźnik LTV i co wpływa na jego poziom. Należy zatem przejść do jego obliczenia za pomocą kalkulatora LTV. Przypomnijmy, że jest to stosunek wysokości kredytu dla naszego przykładu przyjmijmy 400 000 PLN do wartości nieruchomości – w naszym przykładzie wynosić będzie 500 000 PLN. Za pomocą naszego kalkulator LTV dostępnego dla osób, które zarejestrowały się w newsletter możemy wyliczyć dany przykład.

Jak widzimy dla powyższego przykładu LTV wynosi 80% i tym samym wkład własny, czyli brakujące 20% to 100 000 PLN.

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco i otrzymać przydatne kalkulatory i poradniki? Subskrybuj nas, a nic Cię nie ominie!

 

MAKSYMALNY WSKAŹNIK LTV

Wiemy już większość rzeczy o LTV, jednak zostało jedno z ważniejszych pytań – ile może wynosić maksymalny wskaźnik LTV?

W przeszłości mogliśmy wziąć kredyt na 100% nieruchomości, czyli LTV wynosiło 100%. W wyniku problemów banków w 2007 roku i światowego kryzysu spowodowanego głównie przez kredyty hipoteczne KNF opublikował rekomendację S. Jest to dokument wystosowany do banków, który reguluje wiele spraw w tym wskaźnik LTV.

Ostatnia aktualizacja z 2013 roku pozwala określić maksymalne LTV na poziomie 80%. W przypadku kredytów zabezpieczanych LTV może wynieść 90% – jednak jest to związane z dodatkowy kosztem ubezpieczenia.

WYPŁYW POZIOMU LTV NA KOSZT KREDYTU

Ostatni temat do omówienia to wypływ LTV na koszt kredytu. Wiemy już o maksymalnym poziomie, ale jaka jest różnica dla Klienta między LTV 40%, a 70%? Czy warto więcej przeznaczyć na nasz wkład własny?

Przy mniejszym LTV możemy starać się negocjować warunki kredytu, ponieważ bank ma mniejsze ryzyko kredytowe, więc może dać nam tańszy kredyt – tu są podejmowane już indywidualne decyzje. Drugim plusem jest mniejsza kwota kredytu, co powoduje bezpośrednio mniejsze koszty.

Z punktu widzenia finansowego na pewno mniejsze LTV działa na korzyść klienta. Jednak czy dobrym rozwiązaniem jest pozbywanie się całych swoich oszczędności i przeznaczenie ich na nieruchomość? To sprawa indywidualna, ale jeżeli nasza sytuacja się diametralnie zmieni, to tych pieniędzy już nie odzyskamy, a trzeba pamiętać, że kredyt zawsze możemy szybciej spłacić.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI​

Działamy na terenie całej Polski

TELEFON

 535 959 107

FORMULARZ KONTAKTU​

WSKAŹNIK LTV - PODSUMOWANIE

Teraz już wiemy wszystko o LTV! Mamy nadzieję, że artykuł był pomocny. Jeżeli jesteś w trakcie szukania kredytu hipotecznego skontaktuj się z nami, a pomożemy wybrać Ci najlepszą opcją właśnie dla Ciebie. Z naszą pomocą możesz sporo zaoszczędzić i dostać tak wysoki kredyt jak potrzebujesz. Nasza pomoc jest bezpłatna  – zapraszamy 🙂

Sprawdź jak przygotować się do kredytu hipotecznego!

Pozdrawiamy Cię i zapraszamy do kolejnego wpisu, który pojawi się w przyszyła niedzielę na Człowiek Konta Bank. Kancelaria Finansowa Marta Włodarczyk zaprasza osoby zainteresowany do współpracy w zakładce kontakt. A o tym, kim jesteśmy możesz przeczytać w zakładce o nas lub FB.

Blog kredytowy Człowiek Kontra Bank

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Leasing maszyn rolniczych

Leasing maszyn rozlicznych może pomóc rozwinąć i zwiększyć konkurencyjność niejednego gospodarstwa rolnego. W obecnych czasach rozwój technologii odbywa się bardzo szybko i  dzięki finasowaniu

Faktoring sprzedażowy

Faktoring sprzedażowy umożliwia nam otrzymanie pieniądze od razu po wystawieniu faktury, nawet jeżeli nasz Klient posiada 90 dniowy termin płatności. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy

Faktoring co to jest

Klienci w ostatnim czasie pytają nas coraz częściej o finansowanie faktury, czyli co to jest faktoring? Jak działa faktoring? Czy możesz skorzystać z faktoringu?  W

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button